Hipertansiyon belirtisi ve tedavisi

hipertansiyon Belirtileri: Kan basıncının yükselmesine bağlı belirtiler: Baş ağrısı karekteristik belirtidir. Baş dönmesi çarpıntı, çabuk  yorulma ve hastanın sabahları uyandığında ense bölgesinde ağrısı vardır.

Hastalığın damar üzerinde yaptığı harabiyet sonucu (komplikasyon) ortaya çıkan belirtiler: Burun kanaması, idrarla kan gelmesi, göz dibindeki damarlardaki değişikliklere bağlı olarak  görme bozukluğu, beyin kanlanmasının geçici olarak bozulmasından dolayı  baş dönmesi, göğüs ağrısı ve kalb yetmezliğine bağlı olarak nefes darlığı görülür.

Nedeni bilinmeyen hipertansiyonda (Esansiyel hipertansiyon) hastanın yakınmaları, çok idrara çıkmak, çok su içmek, kas güçsüzlüğü, kilo arışı, aşırı terleme, nöbetler halinde gelen baş ağrısıdır.

Hipertansiyon Tedavisi:
1- Nedene göre tedavi yapılır.
2- Hasta dinlenmelidir (Eğer hastada kalp yetmezliği gibi ciddi komplikasyonlar geliştiyse)
3- TA düşürücü ilaçlar amtihipertansifler verilir.
4-Anksiyetesi yüksek olan hastalara TA yüksek olduğu söylenmez, sakinleştirici ilaçlar verilir.
5- Diyette yağ ve tuz oranı azaltılır. Hasta kilolu ise düşük kalorili, diyet verilir. Pastırma, sucuk, turşu, konserve, yumurta sarısı, börekler, hamurtatlısı, pastalar, çikolata, yağda kızarmış yemekler, sakatatlar, kuruyemişler,  verilmemelidir.  Yemeklerde mısır özü, ayçiçek yağı, soya yağı az miktarda kullanılmalıdır. Tuz oranı azaltılmalıdır.
6- Kan basıncı dikkatli ölçülüp kaydedilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.