idrar tutamama

İdrar tutamamanın dört ana türü vardır; stres, acil sıkışma, taşma ve total. En yaygın olanı stres nedeniyle idrarın tutulamamasıdır; bu durumda güç harcarken, öksürürken, hapşırırken ve gülerken az miktarda idrar dışarı kaçar. Dürtü nedeniyle idrarın tutulamaması mesanenin istem dışı kasılmasıdır ve büyük miktarda idrar aniden ve kontrolsüz biçimde dışarı çıkar. Taşma, idrarın sürekli olarak damlaması olup nedeni mesanenin gerektiği gibi boşaltım yapamamasıdır. Bu nedenle de taşma meydana gelir. Total idrar tutamama ise mesane fonksiyonu üzerindeki kontrolün tamamen kaybolmayıdır.

Mesane fonksiyonlarının tamamen ya da kısmen kaybı büyük rahatsızlık verir. İdrar tutamama yaşlılıkta daha yaygındır ve kadınlarda daha sık görülür. Nedenleri:
• Mesane boynu kaslarına etki eden herhangi bir durum, örneğin ağır işte çalışmak ya da doğum yapmak gibi.
• Üretra ve pelvik taban kası güçsüzlüğü; hamilelik sırasında ve sonrasında, menopoz sonrasında sık görülür ayrıca rahim sarkması gibi jinekolojik rahatsızlıklar da bir etken olabilir.
• Prostat büyümesi ya da mesane taşları nedeniyle mesane çıkışının tıkanması.
• Aşırı mesane hassasiyeti; nedeni tekrar eden bir enfeksiyon, sinir hastalığı ya da anksiyete olabilir.
• Şeker hastalığı, omurga zedelenmeleri ya da spina bifida (ayrık/açık omurga) nedeniyle meydana gelen sinir kontrolündeki anormallikler.
• Felç ya da demans (bunama) nedeniyle beyin fonksiyondaki anormallikler.

İDRAR TUTAMAMANIN KONTROL EDİLMESİ
İdrar tutamamayı kontrol etmenin birkaç yolu vardır. Mesane kası problemleri, pelvik taban egzersizlerine (bkz. şema), fizik tedaviye ve mesane kontrolünün geri kazanılmasını amaçlayan bir ameliyata yanıt verebilir. Hormon replasmanı (yerine koyma) terapisi postmenopozal kadınların daha az sıkıntı ekmesine yardımcı olabilir. Bazen tek seçenek, sonda (ince, uzun bir tüp) kullanılarak, aralıklarla ya da düzenli olarak mesane boşaltımıdır.
İdrar tutamamanın nedenlerinin nörolojik olduğu durumlarda tedavi biraz daha sorunlu olabilir. Çoğu zaman, mesane duvarında bulunan kasların gevşemesine ve idrar yapma dürtüsünü azaltmaya yardımcı olmaları için antikolinerjik ilaçlar kullanılır.

İDRAR TUTAMAMA TETKİKLERİ
Ürodinamik incelemeler idrar tutamama gibi mesane sorunlarını araştırmakta kullanılır. Bu testler hastanelerde ya da doktor muayenehanesinde mesanenin dolma ve boşalmasını ölçen cihazlarla yapılır.

SAĞLIKLI VE YETERSİZ MESANE KONTROLÜ

>> Sağlıklı bir mesanede sıkı pelvik taban kası ve güçlü sfinkter kası bulunur.

>> Bu resimde sarkan pelvik taban kasının mesane boynunun düşmesine neden olduğu görülmektedir. Bu durum mesane kontrolü kaybına neden olur.

>> İdrar tutamama bazen hamilelik ve doğum yapma nedeniyle de oluşabilir, çünkü pelvik taban güçsüzlesin Bu kasların güçlendirilmesi için egzersizler yapılabilir.

PELVİK TABANINI GÜÇLENDİRME EGZERSİZLERİ

İdrar yapmakta olduğunuzu ve aniden akışı durdurmak zorunda kaldığınızı düşünerek pelvik taban kasını saptayabilirsiniz.

>>

>>

>>

Vajina, üretra ve rektum çevresinde kasların sıkıştığını hissedin. Sonra bu kaslan tekrar gerin ve on saniye böyle tutun.

>>

>>

>>

Kasları yavaşça gevşetin ve tekrar deneyin. Bu egzersiz günde 10 kez (tercih edilen, günde 5 ile 10 arasıdır) tekrarlanacak olursa etkili olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.