Kalın bağırsak sorunlarına

Kalın bağırsak sorunlarına ne iyi gelir

Özellikle kadınlarda sıklıkla görülen kalın bağırsak problemleri arasında sayılabilecek olan kabızlık problemi gibi sorunlar hayatı olumsuz yönde etkilemekte.

Bu tarz problemleri en aza indirmek bazı gıda alışkanlıkları ve yaşam tarzı değişiklikleri ile mümkün.

Kalın bağırsak sorunlarına iyi gelen yiyecekler nelerdir

Günümüzde özellikle fastfood alışkanlığı artmakta ve bunun gibi hazır gıdaların tüketimi özellikle kalın bağırsak sorunlarına yol açabilmektedir. Kalın bağırsak problemlerini en aza indirebilmek için gıda tüketiminizi yeniden gözden geçirmek gerekmektedir.

  • Öğlen mi Akşam yemeklerinizi mutlaka çorba gibi sıvı gıdalar ekleyin. Sebze çorbası mercimek çorbası gibi çorbalar bağırsak hareketlerini hızlandırmak da ve bağırsak sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.
  • Posalı mevsim sebzelerini tüketimi kalın bağırsak için sağlıklıdır. Taze fasulye olarak bilinen yeşil fasulye ve kabak gibi mevsiminde tüketilen sebzeler bağırsak hareketlerini düzenlemekte ve kalın bağırsak sorunlarını en aza indirmektedir.
  • Zeytinyağlı yemekler kalın bağırsak için faydalıdır. Ülkemizde kolaylıkla bulunabilen Zeytinyağı ile yapılmış olan gıdalar kalın bağırsak için çok faydalıdır. Her gün bir önünüze zeytinyağlı bir yemek ekleyerek kalın bağırsak çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.
  • Su tüketimini arttırın. Su tüketimi ince bağırsak ile ilgili görünsede midede gıdaların sıvı ile karışarak kalın bağırsakta çözülmesi çok daha kolaydır.
  • Her gün mutlaka ceviz tüketin. Yapılan araştırmalar ceviz tüketiminin kalın bağırsak florasında olumlu etkiler yarattığını ve bağırsak iç dokusunun düzenlenmesi konusunda çok faydalı olduğunu göstermiştir her gün mutlaka en az bir avuç ceviz tüketin.

KALIN BAĞIRSAĞA EN İYİ GELEN GIDA “CEVİZ” HEMN OKU

  • Ülkemizde neredeyse 10 ay boyunca elma armut gibi posalı meyvalar bulunmaktadır öğlen ile akşam yemeği arasında 1 adet elma tüketmeniz kalın bağırsak hareketlerini hızlandıracak ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olacak.

Tükettiğimiz gıdaların yanı sıra günde 40 dakika yürüyüş yaparak bağırsak hareketlerinizi hızlandırabilir ve böylece kalın bağırsak ile ilgili yaşanan gastrit kabızlık gibi sorunları en aza indirirsiniz.

Özellikle çok fazla kahve tüketiminden kaçınmanız gerekmektedir. Günde bir bardaktan fazla kahve tüketmeniz mide çeperinin sertleşmesine bağırsak iç dokusu olarak adlandırılan bağırsak florasının kalınlaşmasına ve kabızlık gibi problemlerin oluşmasına neden olur.

Sağlıklı günler dileriz

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.