Kalp problemleri

Doğumsal kalp hastalığı, doğuştan itibaren vardır ve her 100 bebekten yaklaşık 1 ‘ini etkiler. Genellikle yaşamın çok erken dönemlerinde teşhis edilir. Problemlerin çoğu hafiftir ve bebek büyüdükçe kaybolur ancak bazıları yaşamsal tehdit oluşturabilir.

Birçok kalp problemi belirtiye neden olmaz ve yalnızca rutin muayene sırasında tespit edilebilir. Stetoskopla kalbi dinleyen doktor bir kalp üfürümü -nedeni çalkantılı kan akışıdır- duyabilir. Çocukta doğuştan gelen bir kalp bozukluğundan şüphe ediliyorsa elektrokardiyogram (EKG) ve ekokardiyogram (ultrason) testlerinin yapılması gerekir. Vakaların yaklaşık üçte ikisinde problem kendiliğinden kaybolur, ancak üç çocuktan birinde ameliyat gerekebilir.

► Septal kusur (delik kalp olarak da bilinir) sep-tumda (kalbi ortadan ikiye ayıran bölmede) meydana gelmiş bir deliktir.

► Kapak kusuru, kalp kapağının anormal gelişmesiyle oluşur. Dört kalp kapağından herhangi biri bu şekilde etkilenebilir.

► Aort koarktasyonu, ana atardamarın daralması-dır. Vücudun alt kısımlarına kan akışı sınırlanır ve kalp kasları üzerinde baskı oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.