Kan kanserinde genetik özelliklerin etkisi nedir?

İngiliz araştırmacılar, kan kanserinin bir türü olan Akut Miyeloid Lösemi(AML) ‘nin genetik değişiklikler sonucu 11 farklı kategorisi olduğunu ileri sürdü. Sonuçları “New England Journal of Medicine” dergisinde yayımlanan çalışmada, genetik farklılıkların, bazı hastaların tedaviye neden diğerlerinden daha çabuk yanıt verdiğini açıkladığı belirtildi.

 Akut Miyeloid Lösemi üzerinde çalışan araştırmacılar, hastalığın özellikle yaşlı hastalarda daha yoğun gözlemlendiğini ifade etti.
Çalışmaya katılan bin 500 hastada kan kanserine neden olduğu bilinen 100 geni inceleyen araştırmacılar, her biri kendine özgü genetik yapıya ve klinik özelliklere sahip hastaların 11 farklı gruba ayrıldığını kaydetti.
Araştırmayı yürüten ekibin başındaki, Wellcome Trust Sanger Enstitüsü‘nden Dr. Peter Campbell, “Mikroskop altında aynı lösemi türüne sahip gibi görünen iki hastam olabilir ve ben her ikisine de aynı tedaviyi uygulayabilirim. Biri çabucak iyileşebilir, diğerinde ise tedavi yanıt vermeyebilir. Oysa hastanın lösemisi hakkında genetik bilgi sahibi olduğunuzda, hastanın tedavi edilip edilemeyeceği hakkında daha doğru açıklama yapabilirsiniz. Araştırma, tedavide hastalığa neden olan genetik unsurların çok önemli bir rol oynadığını ortaya çıkardı” ifadelerini kullandı.

Löseminin yapısını anlamanın, bilim adamlarının, hastalığın türüne göre ilaç yazmasına yardımcı olacağını dile getiren Campbell, tedavinin ağırlıklı olarak kemoterapi ve kök hücre nakli şeklinde olduğunu ancak pek çok hastanın tedaviye nasıl yanıt vereceğini söylemenin güç olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.