Kanser oranlarındaki artışın sebebi nedir?

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk, kanser oranlarında artış yaşandığı izleniminin, erken tanı olanaklarının artması ile ilişkili olduğunu belirterek, “Olanaklarımızın gelişmesiyle kanserden ölüm oranları bir taraftan azalıyor. Özellikle meme kanserinde, kanserden ölüm oranları azalıyor” dedi.

 Hücrelerin bölünmesi, çoğalması ve diğer olumsuz süreçlerin organizmanın normal anatomisini bozduğunu belirten Cantürk, “Kentsel yaşam, beslenme alışkanlıkları, genetik miras, ailesel yatkınlıklar ve günlük hayat gibi birçok etken kansere yol açabilir fakat genel anlamda baktığımızda bunları önlemek çok da kolay değil. Kanser oranlarımız artıyor. Bu sadece bizimle ilgili meseleler değil, dünyanın geneliyle ilgili gelişmelerle paralel olan bir şey. Türkiye sağlıkta kalitede, bundan 15-20 yıl öncesiyle karşılaştırılamayacak kadar iyi durumda” ifadesini kullandı.
Kanser oranı, erken tanı olanaklarının gelişmesiyle ilgili
Kanser oranlarının artmasının erken tanı olanaklarının gelişmesi ile de ilişkili olduğunu, artık pek çok hastalığın erken yakalandığını bildiren Cantürk, şöyle konuştu:
“Dolayısıyla kümülatif olarak kanser oranımız artıyor gibi düşünülebilir, doğru artıyor ama sadece kanser sayısının artmasından değil, erken tanının getirdiği birtakım durumlarla da alakalı. Olanaklarımızın gelişmesiyle kanserden ölüm oranları bir taraftan azalıyor. Özellikle meme kanserinde, kanserden ölüm oranları azalıyor. Bu sevindirici bir şey. Bu farkındalık projeleri ile daha da ileriye götürülecek. İmkanlarımız ve sağlık hizmetlerini daha iyi kullanma olanaklarımız olacak.”
“Hasta ‘kanserim’ diyerek bize geliyor”
Medyanın kanserle ilgili farkındalığı artırdığını ancak bunun bazen endişeleri de çoğalttığını anlatan Cantürk, bazı hastaların internetten öğrendikleriyle kendisine tanı koyup, tedavisini yapmaya çalıştığını aktardı.
Prof. Dr. Cantürk, “Hasta kanser olmamasına rağmen bize kanser olduğu düşüncesiyle geliyor panik içerisinde. Hakikaten sıkıntılı bir süreç olduğunu görüyorum. Kanser olmadığını daha sonra öğreniyor ama o sürede epeyce yıpranıyor. Onun için toplumda endişeyi artırmayacak programlar yapılmalı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.