Kanserden korunmak için nasıl beslenmeliyiz?

Kanserden korunmak için beslenme alışkanlıkları oldukça önemli. Kanserle mücadelede, vücut direncinin artırılmasında da beslenmenin önemi büyüktür. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Usta, kanserle mücadeledeilaçlar kadar yaşam tarzının da önemli olduğunu belirterek, “Kanser tedavisi gören hastaların ‘köy tipi’dediğimiz, tamamen köyde üretilen, katkı maddeleri içermeyen, ilkel koşullarda yapılan besinlerle beslenmesi gerekiyor” dedi.

 Anadolu Ajansı’na açıklama yapan Usta, son yıllarda kanser tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilen yeni grup ilaçların, vücudun savunma sisteminin önemini bir kez daha ortaya koyduğunu dile getirdi.
Yeni grup ilaçların, hastanın savunma sistemini de uyararak kanseri tedavi ettiğini anlatan Usta, “Bu ilaçlara ‘Elinde elma şekeri taşıyan ilaçlar’ adını da verebiliriz. Çünkü yapısındaki şeker bileşikleri yüzünden vücuttaki savunma hücrelerini, kanser hücresiyle savaşmaya çağırmaktadır” dedi.
Yeni tip ilaçlarla kanserli hastaların yaşam süresinin uzatıldığını ve daha başarılı tedaviler sağlandığını bildiren Usta, “Kanserle savaşmak yalnızca ilaçlarla olmaz. Doğru beslenerek savunma sistemimizi güçlendirmek gerekir. Kanserden uzak kalmak için de bol bol spor yapmalı, sağlıklı yiyecekler yemeliyiz” diye konuştu.
“Vücudu mikroplara karşı korumak için spor yapılmalı”
Usta, “Kanser tedavisi gören hastaların ‘köy tipi’ dediğimiz, tamamen köyde üretilen, katkı maddeleri içermeyen, ilkel koşullarda yapılan besinlerle beslenmesi gerekiyor. Vücudun savunma sistemini güçlendirmek için spor yapmak, dışarıdan gelen mikroplar, hastalıklar ve vücuttaki kanserojen gibi durumlarla savaşabilme yetisini sağlıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.