Karaciğer Yağlanması

Karaciğer Yağlanması

Karaciğer yağlanması, karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikmesi sonucu meydana gelen tıp dilinde hepatosteatoz diye anılan hastalıktır.
Karaciğer yağlanmasının sınıflamaları şu şekildedir;

  1. Alkole bağlı yağlanma
  2. İlaçlara ve hastalıklara bağlı yağlanma
  3. Beslenme ve yaşam şekline bağlı yağlanmadır.

Alkole bağlı karaciğer yağlanması sirozla sonuçlanabilen ciddi bir sağlık sorununun ilk aşamalarıdır. Tedavide kullanılan ilaçlar ise tetrasiklin grubu antibiyotikler, parasetamol, kortizon.
Günümüzde en sık karşılaşılan beslenme ve yaşam şekline bağlı yağlanma sebepleri aşırı kalori tüketimi, yanlış ve dengesiz beslenme, yağ ve karbonhidrat tüketimindeki artış, rafine ürünler, doğal olmayan besinler ve hareketsizliktir. Bunların sonucu olarak şişmanlamam, cilt altı yağ dokusu ve daha tehlikeli organ çevresindeki yağ dokusun da artma meydana gelir. Bunlarla beraber bedenin metabolizma fabrikası olan karaciğerde yağ birikmesi meydana gelir. Yağ tabakası karaciğer hücrelerinin içinde birikirken zamanla birikim artınca karaciğerin büyümesi olarak meydana çıkar.
Karaciğer yağlanmasının başka bir hastalığın sonucu olmadığı sürece çok fazla endişe verecek bir durum değildir. Tedavisi çabuk yapılabilir. Fakat başka hastalıklarla beraber görülürse, karaciğer yağlanması olan kişilerde bu hastalıklar mutlaka araştırılmalı ve sonuca göre tedaviye başlanılmalıdır.

Karaciğer yağlanması tanısı

  1. Muayenede belirgin karaciğer,
  2. Kan testinde yükselen karaciğer enzim değerleri

Ültrasonografı ile belirlenen karaciğer yağlanması ve büyümesi
Karaciğer yağlanma tanısı, Tomografi ve MR gibi ileri görüntüleme araçlarına gerek olmadan, kesin tanı en iyi karaciğer biyopsisi ile verilebilir.
Karaciğer yağlanmasında özel tedavi şekli yoktur. Alkolle ilişkisi olamayan karaciğer yağlanması, karaciğer kanseri, siroz, karaciğerin depo ve immün hastalıkları ve benzeri ciddi nedenler dışında oluşmuş ise tehlikeli olmayan bir sağlık sorunudur.
Karaciğer yağlanması tedavisi
Tedavi olarak en iyi şey beslenme şeklini değiştirmektir. Hayvansal yağlar, sakatat, yağlı et, tavuk derisi ve budu, yumurta tüketimine dikkat edilmelidir. Bu besinler karaciğer için oldukça zararlıdır. Mümkün olduğunca yağsız yemeği tercih edin. Sebze, meyve, beyaz et ve lifli gıdaları tüketilmesi tavsiye edilir.Karaciğer yağlanması teşhisi konulan hastalarda şeker vücutta yağa dönüştürüldüğü için karbonhidrat ve şeker tüketimi mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır. Karaciğerin yükünü doğal besinler tercih edilerek azaltılmalıdır. Düzeli olarak spor yapmak yaşamın bir parçası haline getirilmelidir.
Alkol tüketilmemeli, mutlaka kilo verilmelidir. Yağlanmayı azaltmanın yollarından birisi de antioksidanlardır. E vitamini, N-asetil sistein, betaine ve benzeri antioksidanlar kullanılması tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.