Kireçlenme Nedir ? Kireçlenme Hakkında

1.Artrit (kireçlenme) sadece eklemlerde ağrı olması değil mi? Aslında, evet. İki kemiğin birleşim yeri olan eklemlerin iltihaplanması durumudur. 100’den fazla farklı türü vardır. %60 kadında bulunan en yaygını ise osteoartrit’tir. 2.Romatoid artrit nedir? Diğer en sık görülen tipidir. Aynı sertlikte eklemler acır, otoimmündür. Bağışıklık sistemi kötüleşince eklemlere saldırır. Kadınlarda daha fazladır, 25-50 yaşları arasında yoğundur.

Tüm vücudu etkiler. Diz ve kalça gibi ağırlık taşıyan eklemlerde görülür. 3.39 yaşımdayım, gerçekten artrit miyim? Resmi gerçeklere göre %60 insan 65 yaşının altında artrit olur. Su jimnastiğinde sert bir hareket bile buna sebep olabilir, yaşla ilgisi yoktur. Bazen ödellikle erken bile görülebilir. 4.Hangi belirtilere dikkat etmeliyim?

Kıkırdak hasarı, el, diz, kalça, omurga gibi yük taşıyan eklemlerde, bel, boyun, parmak uçlarında ağrı. 5.Doktora ne demeliyim? Doktorunuz genellikle aile geçmişinizi sorgular, kirelenme ailede görüldü mü gibi. Kilolu olmanıza bakacatır ve fizik muayenesi yapacaktır.

6.Artriti önlemek için bir şey yapabilir miyim? Hiçbir tedavisi yoktur fakat önlemek elinizdedir. Düzenli egzersizle aktif kalın, eklem yaralanmalarını önleyin ve sağlıklı kiloda kalın. 7.Hangi ilaçları almalıyım? ağrı kesiciler, asetaminofen veya ibuprofen gibi inflamasyon ve ağrı azaltıcı ilaçlar verilir.

8.Egzersizle alakası var mı? esneklik artırır, güçlendirir, eklem protezi ameliyatını önler. 9.Egzersizden önce bir önlem almalı mıyım? egzersizde hatta yürüyüşte bile acı duyulur ama bu acı 2 saat içinde geçer.

Önce ısının ve esneyin. 10.Artrite iyi gelen gıdalar var mıdır? Omega 3, taze su balıkları, yumurta, ceviz ve keten tohumu. Zencefil ve zerdeçal da belirtileri azaltır. 11.Glokozamin yararlı mı? eklem ağrıları konusunda yararları da zararları da vardır. 12.Ev ilacı iyi gelir mi? sıcak ve soğuk basınç uygulamaları yapabilirsiniz. 13.Eklemlerin çatlaması artrite neden olabilir mi? İlgisi yoktur.

This is a sample footer. This text can be customized from the options page. Good luck.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.