Kuduz

Akut bir ensefalittir. Kuduz virüsü enfekte salgının bulaştığı yaradan duyu sinirleri yoluyla M.S.s. ne gider.

Etken: Rabdovirüsrür. 60 derece 3-5 dakikada ölür. güneş ışığı ve ultraviyole altında kısa sürede ölür. Serin ve karanlık ortamda, dışkı ve kadavralarda uzun süre canlı olarak kalırlar. Enfekte ettiği hayvanların M.S.S. de tükrük bezlerinde çogalır.Enfekte hayvanların salya, dışkı, idrar, kan ve levflerinde aktif haldedir.

Epidemiyoloji: Etke yabani hayvanlarda bulunur. Bu yabani hayvanların ısırdığı köpeklerle bulaşır. Kuduzlu hayvan tarafından ısırılan her insan kuduz olmaz. Kuduz olması için insanın vucut direncinin kırılması ve bol miktarda virüsün bulaşması gerekir. Kuduzda en en önemli kaynak, hasta hayvanların(köpek, kedi, kurt, çakal, tilki, yarasa vb ..) salyalarıdır. Bulaşma yolları kuduz hayvanın ısırması, yalaması ile tükrüğünün açık bir yaradan girmesiyle oluşur. Vucudun bir ısırma olayı olmadan, sağlam olmayan deri ve mukozadan (konjonktiva) girmesi olasılığında, hastalığın prognozu düşünülerek yaralanmış veya hasta ile temas  ile temas etmiş kişilere kuduz aşısı uygulanır.

Bulaşıcılık süresi: Klinik bulguların ortaya çıkmasından 3-5 gün önceden başlar, hasta hayvanın ölmesine dek devam eder.

Kuluçka dönemi: 15 gün ile 5 ay arasında feğişir. ortalama 40 gündür. Bu süre ısırılan yerin beyne yakınlığı ve ısırığın büyüklüğüne bağlıdır.

Belirtiler: Tüm hayvanlarda kuduz belirtileri aynıdır. Özellikle köpekler huy değiştirir. Korkma, ilgisiz olma, ışık ve gürültüden rahatsız olma, kanlı ishal ve sonra sinir felçleri nedeniyle salya ve kısık kısık havlama görülür. virüs yabani hayvanların evcil hayvanların evcil hayvanları ısırmasıyla kedi ve köpek gibi hayvanlarada bulaşır.

Hastalık başağrısı, iştahsızlık, bulantı, kusma, boğaz ağrısı ve ateşle başlar. hasta sinirli ve korkulu bir haldedir. boğaz kuruluğu ve susuzluk görülür. sonra kramplar olur. yutma güçlüğü ve solunum kaslarında kramplar oluşur. Fotofobi, (ışıktan korkma), hidrofobi (sudan korkma), aerofobi (rüzgar ve havadan korkma), hipersalivasyon (salya artması), illüzyon, Hallüsinasyon, ve saldırganlık görülür. Hastanın ölümü solunum felcine bağlı olarak gelişir(24 saat içinde hasta ölür).

Tanı: Ölen hayvanın beyninde Negri cisimcikleri aranır.  Klinik belirtiler kolaylıkla tanıyı verir.

Tedavi: Kuduz hastalığının karanrinası ve bildirimi zorunlu bir hastalıktır. başıboş köpekler yok edilmeli, sahipli evcil hayvanlar aşılanmalıdır. Bölgedeki yabani hayvanlar aşıklanıp, leşleri derin gömülmelidir. Şüpheli ısırıklarda yara bol sabunlu su ile iyice yıkanmalıdır. Yaraya dikiş atılmamalı ayrıca antiseptik solüsyonlarla temizlenmelidir. Ölü olarak ele geçirilen hayvanın kafası kesilerek laboratuvara gönderilir. Fluoresan antikor tekniği ile tanıya gidilir. histolojik inceleme ile negri cisimleri aranır. Hayvanın yakalanması veya gözetim altına (10gün) alınması ve şüpheli ısırıklarda aşıya başlanır. Ancak 10 gözetim sonunda hayvan sağlıklı ise işe bıralılır. Tetanoz yapılır, antibiyotik başlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.