Kulak Ağrısı nedenleri ve tedavisi

Kulak ağrılarının yaygın sebebi mikroplanmalardır. Kulağa yabancı madde sokmak, kulak kirini tırnakla, saç tokası veya şiş gibi sivri uçlu cisimlerle temizlemek, dış kulağın mikrop kapmasına ve ağrımasına yol açar. Orta kulak hastalıkları nezle, grip, bademcik iltihabı, tükürük bezlerinin şişmesi, kızamık ve kızıl gibi hastalıkların yayılarak orta kulağı etkilemesiyle ortaya çıkar. Kulak yolunda ortaya çıkan sivilce veya çıban da kulak ağrısına sebep olabilir. Bir hekime başvurmalı, ayrıca aşağıdaki bitki formülleri uygulanmalıdır.

Tedavisi

Halis üzüm sirkesi bir kapta kaynatılır. Çıkan buhar, bir kağıt huni yardımıyla kulağa aktarılır. Bu uygulama sabah ve akşam yatarken yapılır. (Kağıt huninin geniş kısmı sirke buharına, ince ucu kulağa döndürülür.)

* Kulağa günde üç defa birer damla gülyağı damlatılır

* Kulağa günde üç defa, 2 – 3 damla çörekotu yağı damlatılır. Çö-rekotu ateşte yakılarak dumanı burna çekilir.

* Bir kavanoza bir miktar papatya konur, üzeri örtülecek şekilde zeytinyağı ilave edilir. Karışım sık sık çalkalanarak üç hafta güneşte bekletilir. Kulağa günde 3 defa 2 – 3 damla damlatılır.

* Nane suda kaynatılır, bu arada buharında durulur. Ayrıca kulağa 1 -2 damla nane yağı damlatılır.

* Kulağa anne sütü damlatılır. Boğaza lahana sarılır.

* Soğan ezilir. Suyundan kulağa 1 – 2 damla damlatılır.

* Siyah turp ezilir, suyundan kulağa 1 – 2 damla damlatılır.

Kulak Ağrısı nedenleri ve tedavisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.