Kulaklar,Burun,Boğaz

Kulaklar

Kulaktaki organlar işitme ve dengeden sorumludur. Kulağın üç bölümü -dış kulak , orta kulak ve iç kulak – sesin işlenmesi ve sinir güdüsüyle beyne iletilmesinde rol alır.  işitme  duyumuz beyne çevremiz hakkında bilgi sağlar ve dil aracığıyla iletişim kurmamızda yardımcı olur.

Nasıl Duyarız

Kulakta duyulan sesler hava basıncı dalgaları dizisi halindedir. Dış kulak tıpkı bir kulak borusu gibi hareket ederek sesi toplar ve kulak zarına odaklayarak titremesine neden olur. Bu titreşimler daha sonra orta kulağa geçer ve orada bulunan bir birine bağlı üç kemik -çekiç, örs ve üzengi kemiği – sesi yükselterek iç kulağa iletir. Ses , oval pencere adı verilen bir kavşaktan iç kulağa geçer ve uzmanlaşmış bir işitme organı olan , kulak salyangozuna , kokleaya doğru ilerler. spiral koklea , ses dalgalarını sinir tepilerine dönüştürür ve koklea sinirleri aracığıyla beyne iletir

Dengemizi Nasıl Sağlarız ?

Denge duyumuz ayakta kalmak ve düşmeden yürüyebilmek açısından önemlidir. iç kulak vestibüler aygıtlar adı verilen bir yapı içerir. Bu yapı , başın pozisyonunu ve hareket yönünü tespit ederek dengenin sağlanmasına yardımcı olur. Vestibüler aygıtlar üç yarım dairesel kanallardan (bu kanallar başın dönmesiyle hareket ederler) ve vestibülden (başın pozisyonunu algılar) oluşur. Başın pozisyonunu ve nasıl hareket ettiğini öğrenen beyin, eklemler aracılığıyla aldığı vücudun diğer organlarının pozisyonunu belirten bilgiyide kullanır ve böylece kendini gerektiği gibi ayarlar.

Burun
Burun solunum sisteminin bir parçasıdır ve ayrıca koku almadan sorumludur. Burundaki alıcılar kokular tarafından uyarılır ve bu uyarılar sinirsel tepkilerle beyine iletilir.

insanın koku alma duyusu hayvanların ki kadar keskin ve ayrıntılı değildir , ama yinede 10 000 kokuyu bir birinden ayırt edebiliriz.

Koku alma duyumuz , tat alma duyumuzun da büyük bölümünde sorumludur. Dilimiz yalnızca aldığımız gıdalardaki tuz , şeker , ekşi ve acı tatları ve aromaları tespit eder ve bu dört temel değişkene dayanarak yemeyi kolaylaştırır. Burnun gıdaları tatmadaki rolü , burnumuzun tıkalı olduğunda daha açık olarak ortaya çıkar , çünkü tat alma duyumuz zayıflar.

Burnun içi , soluduğumuz havayı ısıtan ufak kan damarlarıyla doludur. Burnu kaplayan minik kıllar yabancı cisimleri tutmaya yardımcı olarak onların akciğerlere girmesini engeller. Bir defada yalnızca bir tek burun deliğinden soluk alırız ; soluk alma işlemi sırasında , burun içi derisinin giren ve çıkan havanın kurutucu etkilerini düzeltebilmesi için burun delikleri dönüşümlü olarak kapanır.


Boğaz

Burnun ve boğazın arasında bir bağışıklık sistemi doku halkası bulunur ve enfeksiyonun akciğerlere geçişini engellemesine yardımcı olur. Waldeyer halkası olarak bilinen ve dilin arkasında bulunan bu halka bademcikler , adenoitler ve lenf modüllerinden oluşur. soluk ve yemek borusu boğazda (gırtlak) birleşir ve gıdalar , sıvılar ve hava içinde geçer. yutma anında epiglotit olarak bilinen kıkırdak bir kapak hava yollarını kapatır ve böylece alınan gıdanın solunum sistemine geçişini engellenir

Gırtlak  (ses kutusu) ses kutusu bir kapak gibi hareket eder , gıdaları hava yolundan çevirir . Ayrıca konuşma ve diğer seslerin üretilmesinde rol oynar.  Gırtlaktaki ses telleri  , ses üretmek için titreşir ve bu titreşimler anlaşılabilir konuşma elementleri üretimi için dil ve dudaklarca düzenlenir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.