Kurban Pazarlarında Tokalaşmanın Zararları Nelerdir? Kurban Pazarında Tokalaşmayın !

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala hayvan pazarlarında hareketliliğin arttığı bu dönemde, kurbanlık pazarlıklarının domuz gribi riskine karşı tokalaşmadan yapılması gerektiği konusunda uyarılıyor.
Bursa Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Sinan Sağlam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı’na birkaç gün kaldığını ve hayvan pazarlarındaki hareketliliğin bu dönemde en üst seviyeye çıktığını söyledi.

Pazarlarda temizliğin istenilen düzeyde sağlanamadığını ifade eden Sağlam, bu nedenle domuz gribi hastalığının yayılma riskinin oldukça yüksek olduğunu anlattı.

Satıcıların ve vatandaşların bu salgın hastalığa karşı dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Sağlam, şöyle konuştu:

”Domuz gribi hızla yayılıyor. Bu hastalığa yol açan virüsün temizlenmeyen yerlerde yayılması daha hızlı oluyor. Hayvan pazarları bu açıdan potansiyel risk durumunda. Satıcı ve alıcıların dikkat etmesi gereken en önemli konu tokalaşmamalarıdır. Bizim kültürümüzde, kurbanlık alırken sadece alıcı ve satıcı değil çevresindeki birkaç kişi daha el ele veriyor ve pazarlık yapılıyor. Bu durumda bir kişinin elindeki virüs aynı anda birkaç kişiye geçebiliyor. Hemen el yıkanamayacağı için virüs hızla yayılabiliyor. Bu yüzden pazarlıkların tokalaşmadan, el ele vermeden yapılmasını öneriyoruz. Sağlık Bakanlığı bile tokalaşma ve sarılmanın kış aylarında yapılmamasını istedi.”

-”PAZAR GİRİŞ VE ÇIKIŞLARINA TEMİZLİK MALZEMELERİ KONULMALI”-

Sağlam, pazarlarda para alışverişinin de fazla olacağını belirterek, ”Paraların elden ele geçmesi de riskli. Paralar da virüs taşıdığı için alışverişten sonra eller mutlaka yıkanmalı” dedi.

Satıcıların da kendi alanları içinde sürekli ellerini yıkayabilecekleri bir düzenek kurmalarının önem taşıdığını anlatan Sağlam, şunları kaydetti:

”Aslında en kritik halka satıcılar. Birçok kişiyle tokalaşıyorlar, para alıp veriyorlar. Bu yüzden ellerini düzenli olarak yıkamaları gerekiyor. Ayrıca yerel idarelerin pazarlarda tedbir almaları büyük önem taşıyor. Giriş ve çıkışlarda, herkesin ulaşabileceği noktalarda temizlik malzemelerinin vatandaşların kullanımına sunulması gerekiyor.”

Kaynak:
AA

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.