Legg-Calve-Perthes hastalığı

Legg-Calve-Perthes hastalığı ender görülür. Bu hastalıkta uyluk kemiği ucu parçalanır ve yaklaşık iki yıl içinde yeniden oluşur. Hastalık daha çok dört ile sekiz yaşları arasındaki erkek çocuklarda görülür. Tipik belirtiler topallama, kalça ve eklemlerde ağrıdır.

Doktorlar çocukların neden Legg-Calve Perthes hastalığına yakalandıklarını bilememektedir, ancak uyluk kemiğine gelen kan desteğinin bozulması bir neden olabilir Çocuğunuzda nedeni bilinmeyen bir topallama varsa, bir an önce doktora başvurmanızdı fayda vardır.
DOKTOR NE YAPABİLİR?
Etkilenen kalçanın röntgeninin çekilmesi ya da MRI taraması ile teşhis doğrulanabilir. Hastalık genelde yatak istirahatine yanıt ve rir, ancak Kemik üstündeki baskının azaltılabilmesi için çocuğun bacaklarının alçıya alınması  gerekebilir. Ağır vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir. Çoğu çocuk tamamen iyileşir, bazılarıysa daha ileride osteoartrite yakalanabilir.

► Legg-Calve-Perthes hastalığı tedavisinde özel bir alçı kullanılır. Bu alçı çocuğun bacaklarını ayırarak kemikteki sürtünmeyi azaltır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.