Lenfoma kanserinin belirtileri nelerdir?

Lenfoma kanserinin belirtileri nelerdir, nelere dikkat etmek gerekiyor, tedavisi mümkün müdür? Bu sorulara Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özet cevap verdi.

 Türk Tıbbi Onkoloji Derneği “15 Eylül Dünya Lenfoma Günü” dolayısıyla açıklama yaptı. Prof. Dr. Ahmet Özet adına yapılan açıklamada, tarımda kullanılan böcek ilaçlarına dikkat çekildi, bu ilaçların lenfomaya neden olabileceği dolayısıyla dikkatli kullanılması gerektiği belirtildi.
Lenfomanın erkeklerde en sık görülen yedi̇nci̇, kadınlarda i̇se seki̇zi̇nci̇ kanser türü olduğuna işaret edilerek, bu hastalığın lenf sisteminden kaynaklanan kanserlerin ortak adı olduğu ve en çok 60 yaş üzeri yetişkinlerde görüldüğü ifade edildi.
Ağrısız bezelere dikkat
Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Özet, boyun, koltuk altı ve kasık bölgelerinde görülen ağrısız bezelerin lenfomanın habercisi olabileceğini, sebebi bilinmeyen ateş, gece terlemesi, kilo kaybı, 6 ay içerisinde vücut ağırlığının yüzde 10’undan fazlasının kaybolması ve sürekli yorgunluk halinde doktora başvurulması gerektiğini kaydetti.
Özet, lenfomanın tedavisinin ilaçlarla (kemoterapi), ışın tedavisiyle (radyoterapi) veya ikisi birlikte yapıldığını, bazen yavaş seyirli lenfomalarda hastaya tedavi verilmeyebileceğini, hastanın belli aralıklarla doktor tarafından izlenebileceğini aktardı.
Dünyada her yıl 360 binden fazla insanın lenfomaya yakalandığını ve her gün ortalama bin kişiye lenfoma teşhisi konulduğunu bildiren Özet, “Ülkemizde ise yıllık 8 bin, 10 bin arası lenfoma olduğu tahmin edilmektedir. Lenfoma, erken teşhis ile tedavisi mümkün bir hastalık olduğu halde, geç kalınırsa tedavinin başarısı belirgin olarak düşmektedir. Bu nedenle lenfoma konusunda bilinçlenme ve farkındalık çok önemlidir. Tedaviyle başarı çok yüksektir.” bilgisini paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.