Lifli yiyecekler hangileridir?

Lifli besinler , bitkilerde yer alan besleyici konumu olmayan vücutca emilmeyen maddelerdir.Lifli besinlerde iki çeşit vardır.Çözünür lif ve çözünmeyen lif.Çözünür lif kanda kolestrol seviyesinin düşmesine yardım eder.Bunlar brokoli,havuç,patates,yulaf,baklagiller,çilek,ekmek yulaf çözünür lif içeren besinler arasında.

Çözünmeyen lif ise ; Çözünmeyen lif dışkıyı yumuşatıcı ve bağırsakda daha çabuk hareket etmesini sağlar. Kereviz, tam tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler çözünmeyen lif içeren besinler arasındadır.Erkeklerde 35 gram , kadınlarda ise 25 gram lif ihtiyacı vardır.Lif alımını artırmak için meyve,sebze,kahvaltılık besinler almamız gerekmektedir.Zengin lifli besinler alarak lif ihtiyacını karşılayabiliriz.

Lifli gıdaların en çok ve sık olarak ; kepekli ekmek, yulaf ezmesi,leblebi,bezelye, barbunya, kepekli makarnalar, kayısı, kuru üzüm, ıspanak, pırasa, esmer pirinç, ahududu, kuruyemişte bol miktarda bulunmaktadır.Zayıflama konusunuda’da lifli gıdalar önemli rol oynamaktadır,zayıflamak için genellikle kepek ve baklagiller tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.