Mide Kanseri

Mide Kanseri

Türkiye’de en sık görülen sindirim sistemi kanserlerinden biriside mide kanseridir. Mide Kanseri dünyada ise akciğer kanserinden sonra ikinci sıklıkta görülen kanser türüdür
Mide kanserinin sebepleri
1. Genç yaştan itibaren kanser yapıcı bir maddeye maruz kalmak
2. Nişasta, turşular, tuzlanmış et ve balık gibi yiyeceklerin mide
3. Sigara ve alkol kullanımı
4. Lif oranı düşük gıda alımında kanser riskinde azalma olurken, çikolata ile beslenmede riskte artma olduğu gösterilmiştir.
5. tuz tüketiminde artış.
Mide ülseri, Gastrik polip, Pernisiyoz Anemi, Hipertrofik gastrit, Kronik atrofik gastrik ve intestinal metapazi, Gastrik Dispalzi, Helicobacter Pylorinin varlığı gibi hastalıklar mide kanserinin oluşumunu tetikleyen hastalıklar arasındadır.
Mide kanseri olanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre A grubu kan grubuna sahip olan kişilerin bu hastalığa yakalanma oranları daha yüksektir, bu durum aynı ailede aynı genetik yatkınlığı göstermektedir. Ayrıca mide kanserine Erkekler kadınlara oranla 2 kat daha fazla si,,risk altındadır. Görülme yaşları ise 50-70 aralığıdır. Mide kanseri sosyoekonomik durumu düşük toplum ve yaşam alanlarında daha fazladır.
Mide kanseri Patoloji olarak 4 şekilde görülür.
a. ülserli şekil
b. infiltran şekil
c. polipoid şekil
d. yüzeyen yayılan tip
Klinik belirtileri
En çok rastlanan belirti mide bölgesinde ağrıdır, berabeinde iştahsızlık ve kilo kaybı sık görülen bulgulardır. midenin yemek borusuyla birleşim bölgesine yerleşen tümörler de yutma güçlüğü ile bir belirti olabilir. bulantı ve kusma hastalığın ilerleyen evrelerinde görülebilir. Azda olsa yoğun bir kanama veya mide delinmesi başlangıç bulguları da olabilir.
Mide kanseri bazen gizli ilerleyen bir rahatsızlık olabilir. Baz hastaların muayenelerinde, erken evrede midede hassasiyet dışında bir bulgu saptanamamışken, aynı hastada ilerlemiş evrelerinde karında mide bölgesinde kitle, göğüs kafesi üst kısmında ve boyun kenarında lenf bezi büyümesi ve karında asit’ denen sıvı toplanması saptanmıştır.
Mide kanserinin tanılamasında baryumlu radyografi oldukça belirleyicidir. Ancak küçük lezyonlar gözden kaçırılabilir , kesin tanılama yapılabilmesi için en iyi yöntem endoskopi ve biopsi incelemesidir

Mide kanseri Tedavisi
Günüzmde mide kanserinin tek tedavisi cerrahi müdahaledir. Erken dönemde tanı konulup bir an önce cerrahi müdahale yapılmalıdır. ilaç tedavisi ve ışın tedavisi sonuçları şu an için net bir tedavi şekli değildir. Erken tanı koymak ve erken cerrahi tedavi bu hastalığın en önemli aşamasıdır ve hastanın yaşama şansını artıran en önemli faktördür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.