Migren,Felç Riskini Arttırıyormu ? Migrenin Felçe Etkisi Nedir?

Migren hastalığı olanların felç riskinin 2 kattan daha fazla olduğu ve özellikle kadınlarda riskin daha yüksek olduğu belirtildi.


Amerikan Kalp Derneği’nin yıllık toplantısında sunulan araştırmaya göre, iskemik felç, beyne giden kanın plak birikimi yada kan pıhtılaşması tarafından kesilmesiye oluşuyor. Bu çalışmada John Hopkins Üniversitesi Tıp Okulu’ndan araştırmacılar, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaşayan yaşları 18 ile 70 arasında değişen 622 bin 381 kadın ve erkeği kapsayan 21 çalışmanın bulgularını değerlendirdiler.

Migreni olanlarda istemik felç riskinin 2,3 kat daha fazla görüldüğünü söyleyen araştırmacılar, aura migren (baş ağrısının görme bozukluğuyla, duyu, kuvvet ve denge kaybıyla karakterize olan erken dönemi) görülen kişilerde ise riskin 2,5 kat fazla olduğu belirttiler. Migreni olan kadınlarda ise felç riski 2,9 olarak bulundu.

Bir dizi migreni önleme ve tedavi seçenekleri bulunduğunu söyleyen araştırmacılar, bunlar arasında sigarayı bırakma, kan basıncını düşürmek için ilaç kullanma ya da aspirin gibi kan seyreltici ilaçlar kullanmanın yer aldığını açıkladılar. Migreni olan kadınlara ise bunların yanında doğum kontrol hapları ile hormon tedavisini bırakmaları öneriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.