Mikrobiyoloji Nedir Mikroorganizma Notlari

Mikrobiyoloji Nedir, Mikrobiyoloji Notları

Mikroorganizma Nedir, Mikroorganizmaların Sınıflandırılması

Mikroorganizma Çeşitleri; (tek hücreli canlılar) önceleri, hayvanlardan ve bitkilerden ayır­mak için ayrı bir grupta (protista) toplanılmıştır. Daha sonra yüksek protistalar (yeşil algler, protozoonlar, maya mantarlar, klorofitler, pirofitler ve öglonofitler) ve basit protistalar (bakteriler ile mavi-yeşil algler) olarak tasnif edilmiştir.

Mikrorganizmaları bir başka temel sınıflandırma kriteride, hücre çekirdek yapısına göre ökaryotikler (protozoonlar, mayalar, mantarlar, algler, bitkiler, hayvanlar) ve prokaryotikler (bakteriler) olarak yapılmıştır. Virüsler bu sınıflandırmalar dışında tutulmuştur.

Mikroorganizmalar, hücre büyüklüklerine, hücresel yapılarına ve yaşama özelliklerine göre 4 ana sınıfa ayrılırlar: Viruslar (15-250 nanometre, bakteriler (1-5 mcm-mikro-metre), ve maya (3 mcm den büyük)-mantarlar (çok değişken büyüklükte). Parazitler ise mikroorganizmalardan daha büyük olup (prozoonlar bir kaç mcm) bir çoğu büyü­teç kullanmadan bile görünürler.

Viruslarla ilgilenen bilim dalma viroloji, bakterilerle çalışan bilim dalına bakteriyoloji, Maya ve mantarlarla ilgilenen bilim dalına mikoloji, parazitlerle ilgilenen bilim dalına parazitoloji ve bağışıklık ile çalışan bilim dalına immünoloji denir.

Mikrobiyoloji Nedir Mikroorganizma Notlari Hızlı kilo verme | Kilo vermenin yolları | Kilo verme egzersizleri

Bunlar İlginizi çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.