Nefroz (nefrotik sendrom)

Nefrotik sendrom yalnızca glomerül lezyonuna bağlı olarak aşırı proteinüriyi yansıtan ve bunun sonucu oluşan klinik tablodur.

En belirgin özelliği yaygın ödemdir. Hipertansiyon, retina değişiklikleri, tansiyona bağlı kalp ve beyin değişiklikleri görülebilir. İkinci karekteristk özelliği aşırı proteinüridir (günde 3.5 gr.dan fazla). İdrarda silendirler,  yağ cisimcikleri, eritrositler görülür.

Plazma lipidleri ve kan kollestrolü yüksektir (hiperglisemi). Plazma proteini düşüktür (hipoalbüminemi) .

Nedenler: Nefrotik sendroma yol açabilecek pek çok hastalık vardır. Akut nefrit, renal ven trombozu, diabet, enfeksiyonlar, (sifiliz, sıtma), ilaç zehirlenmeleri (özellikle civalı ilaçlarla), dolaşım sistemi hastalıkları veya idiyopatik olabilir.

Belirtiler: Ödem (gode bırakır). Solukluk, halsizlik, bel ağrısı, mentruasyon bozukluğu görülür. Üşüme, uyuşukluk, yorgunluk, uykuya eğilim vardır. Hasta iştahsızdır. Bulantı-kusma ve diyare olabilir. Adaleler zayıflar, tırnaklarda beyazlık görülür.

İdrarda: proteinüri (günde enaz 4 gr.), Epitel hücreleri ve yağ cisimcikleri görülür. İdrarla çok fazla albümin kaybı sonucu kanda hipopreteinemi vardır. Nefrozda böbreklerin gromerülleri hasara uğramıştır. Gromerüllerde yırtılmalar vardır. Zarlar genişlemiştir. Böyle olunca makromolekül olan proteinler glomerüllerin bazal membranından geçebilirler ve idrarda proteinüri olur. Böbrekler normalden büyük ve şiştir. İdrarda proteinüri olması onkotik basıncın düşmesine neden olur. Bu durumda böbrekten sodyum ve suyun atılımı azalır ödeme neden olur.

Tedavi:

1- Neden göre tedavi yapılır.

2- ödemin ağır olduğu durumlarda yatak istirahatı verilir. ödem normale dönmeye başlayınca yavaş yavaş hareket etmeleri  önerilir.

3- Hastaya dekübütüsten korumak için cilt bakımı yapılır. 4

4- Diyetinde tuz kısıtlanır (ödemli olduğu durumlarda). Bol protein ve bol kalorili diyet verilir. Protein verilmesi onkotik basıncı normale döndürerek ödem oluşmasını engelleyebilir.

5- Diüretikler verilir.

6- Nefroza neden renal ven trombozu ise antikoagülan tedavisi uygulanır (heparin tedavisi).

7- Kortikosteroidler kullanırken hastanın diyetinde tuzu kısıtlamalıdır.

8- Enfeksiyonda antibiyotikler verilir.

9- Hastanın aldığı ve çıkardığı sıvılar kaydedilir. Hasta tartılır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.