NEZLE

NEZLE
Üst solunum yolları iltihaplanması ile zuhur eden. bir hastalıktır. Nezlenin kademeleri (dereceleri) vardır. Alman virüse ve bünyeye göre ayrı ayrı şekilde ve şiddette tezahür eder. En hafifi yalnız burun akması ile geçiştirilir. Diğerlerinde burun akması ile birlikte hapşırmak (aksırma) ile veya bunlara ilâveten başağrısı, öksürük ile devam eder. Nezleyi küçümsememelidir. Bir an önce tedavisine başlamalıdır. Kalabalık yerlere gitmemeli. Havası kirli yerlerde bulunmamalıdır. Mümkün mertebe istirahat etmeli, temiz havada yürüyüş yapmalı, gerekli ilaçlan kullanmalıdır. Halk arasında eski tarihlerden beri kullanılan nezle ilaçlarından bir kısmı şöyledir.
1- Çörekotu (çöreotu) iyice döğülür ve enfiye gibi buruna çekilir. Buna birkaç gün devam edilir.
2- Kaya nisadır döğûlür ve buruna enfiye gibi çekilir. Nezleyi söker.
3- Nane (daha iyisi kır nanesi) kurutulup iyice dögülür. Buruna çekilir. Buna birkaç gün devam edilir.
4- Karanfil (baharat karanfil) döğülür. Başın tepesi 3-4 santim çapında daire gibi traş edilir. Buraya toz karanfil ekilir. Üzerine pamuk veya bez konur. Bağlanır veya bantlanır.
5- Limon kabuklarını kurutup dogmeli, enfiye gibi buf? na çekmelidir
6- Adaçayı 100 gram. Su bir litre kaynatılır. Günde 3-4 bardak içilir.
7- Bir tutam ıhlamur, bir avuç kuşburnu, dört bardak su-da haşlanır Günde 3-4 bardak içilir.
8- En yaygın ilaçlardan biri olan nane limon kaynatılıp içilir
9-25 gram mersin yaprağı bir litre suda kaynatılır. Günde 3-4 çaybardagı içilir.
10- Bir avuç ıhlamur, 10 gram zencefil bir litre suda kaynatılır. Günde 3 bardak içilir.
11- Onbeş gram hatmi çiçeği, iki gram karanfil, 10 gram havlıcan bir litre suda kaynatılır. Günde üç su bardağı içilir.
12- Yemeklerde bolca sarmısak yenir veya sarmısak dögü-lür Yoğurtla karıştırılıp yenir veya sarımsaklar 3-5 parçaya doğranır, yemek arasında yutulur.
13- Karanfil 7 gram, nisadır 7 gram bu eczalar ayrı ayn doğulur Tülbentten elenir. Birbirine karıştırılır. Enfiye gibi buruna çekilir Nezleyi söker, gözlere de faydası olur. (Nisadır: Kaya nışadırı olacaktır)
14- At kestanesini dögüp tülbentten elemeli, enfiye gibi buruna çekmeli. Nezleyi söker, baş ağrısını giderir.
15- Buruna sirke çekmeli nezleyi söker.
16- Bir tutam zeytinyağı, zeytin ağacının kökünden de bir avuç almalı. Bir kap içinde kök ve yapraklan birlikte kay-natmah. Çıkan buhara eğilmeli yalnız burnu ile buharı tene-füs etmeli. Buhar bitinceye kadar devam etmeli. Nezle ağız ve burundan su gibi damlayarak akar. Bu ilaç yani buhar diş etlerine ve gözlere biraz eziyet verir. Bu hal (eziyet) bazı kimselerde iki üç gun devam edebilir. Çünkü baştaki nezle bu mahallerden çıkarken böyle olur Korkulacak bir hal değildir. Arzu eden gözlerine bez veya pamuk bağlar veya bantlar.
Nezlenin en tesirli ilacı budur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.