Obezite hakkında kısaca bilgiler

Obezite vücutta fazla yağın birikmesi ile oluşan bir hastalıktır. Obezite gelişmiş ülkelerde her geçen gün daha fazla yayılmaktadır. Sağlıksız beslenme alışkanlığı, besin değeri düşük yiyecekler ve hareketsiz yaşam biçimi obeziteyi artıran unsurlardır. Obez birinin ortalama bir insandan daha fazla yemesi ge-

rekmez, ancak yine de obezler vücutlarının ihtiyaç duyduğundan daha fazlasını yerler, öte yandan, insanlar metabolik değişiklikler gereği, yaşlandıkça kilo alına eğilimliminde-dir. Ender de olsa l iroit bezinin normal faaliyet göstermemesi, ( lııslıing hastalığı ve kor-tikosteroit ilaçlar obezite nedeni olabilir.

Aşırı kilolu olmak kalbi risk altına sokar. Obezler kalp hastalığı, şeker hastalığı ve felç gibi nedenlerden dolayı zamanından önce ölme riskiyle karşı karşıyadır. Ayrıca vücutlarına binen aşırı gerilim ile yükten dolayı sırt ağrısı ve diğer şikâyetlere obezlerde diğer insanlardan daha fazla rastlanır. Bununla birlikte, aşırıya kaçmayan fazla kiloların sağlığımız üzerinde her zaman ters bir etkisi olduğu söylenemez, özellikle de dengeli bir beslenme sürdürülüyor ve düzenli egzersiz yapılıyorsa.

OBEZİTENİN

KOMPLİ KASYON LARI

Obezite çok farklı şikâyetlerin ve daha ciddi hastalıkların gelişmesiyle sonuçla nır. Bunlar:

>    Kalça ve dizlerde kireçlenme. >- Sırt ağrısı.

>    Soluksuz kalmak.

>    Safra taşı.

>- Kalp hastalığı.

>    Mide fıtığı.

>    Hipertansiyon.

Yüksek kolesterol seviyesi.

>    Âdet çevrimiyle ilgili problemler.

>    Ameliyat sonrası sorunlar; örneğin, göğüs enfeksiyonu ya da derin ven trombozu.

>    Felç.

>    Tip 2 diyabet (şeker hastalığı).

>    Varis.

>    Uyku apnesi.
A Kilo yönetimi klinikleri vücut yağlarının miktarı nı belirlemek için değişik metotlar kullanır. Burada uzman kompas kullanarak yağı ölçüyor.
Sağlık eğitimi programları, çocuklara ve yetişkinlere sağlığın önemi, dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam biçimi gibi konuların önemini açıklayarak obeziteyi önlemeyi amaçlamaktadır.

OBEZİTEYİ TANIMLAMAK

Sağlık hizmetleri uzmanları insanların boylarına oranla sağlıklı bir kiloya sahip olup olmadıklarını ölçmek için beden kitle endeksini (BMI) kullanırlar. BMI basit bir hesaplamaya dayanır (kilogram cinsin den beden ağırlığının metre cinsinden boyun karesine bölümü). BMl’si erkekler de 3()’un, kadınlar da ise ^H’in üstünde olan kişi obez olarak tanımlanır. BMI yal nızca bir kılavuzdur, doktorunuz daha birçok etkeni dikkate alacaktır, örneğin, bel ölçüsü önemlidir, çünkü bel çevresindeki aşırı kilolar kalple ilgili risk demektir.

OBEZİTE TEDAVİSİ

En kesin yolu kilo vermek, az kalori almak ve bol egzersiz yapmaktır. Sağlıklı bir kiloya ulaşmak ve onu sürdürmek için en sağlıklı ve en etkili yol, yavaş yavaş ve-

rilen kilo ve temposu gittikçe arlan bir egzersiz program ıdıı. Bıımml.ı beraber obeziteyi tedavi etmenin tıbbi seçenekleri de vardır. Ilımlar ilaç tedavisi ile en son başvurulan ameliyattır.

•    İlaçlar: Birçok ilaç obeziteyi tedavi etmekte kullanılır, ancak bunların başarısı sınırlı olup çoğu zaman zararlı yan etkileri olur. Yağ emilinıini bloke eden ya da var olan iştahı ııza İt inak için beyne tesir eden ye ni ilaçlar kullanılabilir. Ancak ilaçların yapabildiği bir yere kadardır; obezite ilaçları kullananların bile morale ve iradelerinin güçlend iri İn ırsiııc gereksinim duyar.

•    Ameliyat: önemli bir karardır. Bütün zayıflama çabaları sonuçsuz kalmış aşırı obez kişilere uygulanır. En yaygın uygulanan işlem, daha az yemeğin yenebilmesi için midenin büyük bir bölümüne kelepçe takılan ve mide bypass’ı adı verilen bir ameliyattır.
V Röntgende bir mido fıtığı görülüyor. Fıtığın olduğu yerdo midonln bir bölümü diyaframa doğru çıkıntı yapar. Obozlto mide üstüne aşırı yük bin-dirorok fıtık riskin) arttırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.