Obezite Nedir ? Kimler obezite’dir

Obezite vücutta yağ kitlesinin normalden fazla olması şeklinde tanımlanabilir.

Bunu belirlerken birkaç yol kullanılırız bunlar beden kitle endeki dediğimiz bir değer bunların hesaplanması boyu kalorisini hesaplayıp bunu kiloya böldüğünüzde elde ettiğiniz değer beden indeksi olur ve bu değerde belli aralıklar çerçevesinde olmalı tabi bu yaşlılarda sporcularda ve yetişkinlerde farklı sınıflar içerisinde tanımlanıyor.

En bilinen değer 18,5 ile 25 arasıdır ve bu normal olarak değerlendirilir ama bu obezite tanımına gelince 25 üstü hafif şişman 30 ve 30  un üzerinde obezite olarak tanımlanır ve bunların kendi içerisinde de 1. 2. 3. obezite diye de tanımlanır.

Obezitenin hastalık olarak tanımlanması beden kitlesinin 40 ve üzeri olduğu durumlar aslında çoğunlukla fakat bu demek değildir ki obezite değeri veya kitle endeksi değeri 30 ve onun üzerinde 35 olduğunda hastalık demek değildir.

Obezite Nedir ? Kimler obezite’dir” için bir yorum

  1. DUYURU: Diyarbakır’da bir ilki gerçekleştirmek istiyorum. ”OBEZİTE TEŞHİS TEDAVİ HASTANESİ” . Obezite 50 çeşit hastalığın baş sebebidir. Çağın hastalığıdır.Bu hastanede Endokrinolog,Plastik cerrah, Diyetisyen, Akupunkturist, Psikolog, Biyokimyacı, Fizyoterapis, Kültür-fizik Eğitim hocaları ve hemşireler ile yardımcı sağlık personelleri görev yapacaklar.Tüm çalışanlar gürevlerinde son derece uzman olacaklar. Burada Obezite’nin kişiye özel sebepleri araştırılacak, hastalar eğitilecek , tedavileri ideal kiloya varana kadar yapılacak ve sonrası en az iki yıl kontrol altında takip edilecek.Tam teşeküllü, ameliyathane, laboratuvar ve spor komleksleri olacak. Aynı zamanda hastane bönyesinde SİGARA BIRAKMA ÜNİTESİ’de olacak. Böyle bir yapı içerisinde gürev almak veya ortak olmak isteyen uzmanların aşağıdaki telefonumdan beni aramalarını istiyorum. (Not: Ortakların tümü sağlıkçı ve hocalardan oluşacak)

    Dr.M.Ali BARS

    Akupunktur ve Medikal Estetik Tabibi

    Tel:0532.2730631

    drmalibars@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.