Obezite ve kanser ilişkisinde tedavi

ABD’li bilim insanları tarafından, kansere yakalanma riski yüksek olduğu bilinen aşırı kilolu ya da obezite hastası olan kişilerde kanserli tümörlerin hızla büyümesine yol açan mekanizma ortaya çıkarıldı.

 ABD’nin Houston kentindeki Teksas Üniversitesi Sağlık Merkezi’nde görevli bilim insanlarınca yapılan araştırmaya göre, obezite ile ilişkili kanser türlerinde “açma-kapama” düğmesi olarak nitelenen moleküler mekanizma, obezite bağlantılı kanser türleri için yeni tedavi yöntemleri geliştirilmesine katkı sağlayacak. Obeziteyle ilişkili kanser türleri arasında özellikle meme, kalın bağırsak ve prostat kanseri ilk sıralarda geliyor.
Teksas Üniversitesi Sağlık Merkezi’nin internet sitesi ile “Nature Communicatios” adlı bilimsel dergide yayımlanan araştırma, ABD’de her yıl 26 bin kişinin ölümüne yol açan prostat kanseri üzerinde yapıldı.
Araştırmayı yayımlayan yazı heyetinin başkanı Teksas Üniversitesi Tıp Fakültesinde görevli Doç. Dr. Mikhail Kolonin, yaptığı açıklamada, bazı tümörlerin saldırgan bir şekilde büyümek için vücuttaki yağa ihtiyaç duyduğunu belirtti.
Kolonin, buldukları moleküler ağın yardımı olmadan yağın tümörlerin büyümesine katkı yapmasının söz konusu olmadığına işaret etti.

Yapılan araştırmalar olumlu sonuç verdi
Fareler üzerinde yapılan araştırmada, “Kemotin CXCL 1” adlı molekül, obezite ile ilişkili kanserlerin “açma-kapama” düğmesi olarak tanımlandı. Sinyal oluşturan bir molekül olan “Kemotin CXCL 1″in hücreler arasında trafiği düzenleme özelliğine sahip olduğu biliniyor.
Araştırmada, söz konusu molekülün engellenmesi durumunda obezite ile ilişkili prostat kanserinin yavaşladığı gözlemlendi. Farelerin ardından insanlar üzerinde yapılan araştırmada elde ettikleri bulguları test eden bilim insanları, prostat kanseri ve obezitenin birlikte bulunduğu hastalarda “Kemotin CXCL 1” seviyelerinin, obezite sorunu olmayan hasta grubuna göre daha yüksek olduğunu saptadı.
Aşırı yoğun yağ dokusunda “Kemotin CXCL 1” molekülünün aktif hale geçirilmesi halinde yağ tabakasındaki hücrelerin tümöre doğru çekildiklerinin gözlemlendiğini belirten Mikhail Kolonin, “adipoz (yağ) stromal hücreleri (ASH)” diye adlandırılan hücrelerin, tümörlerin büyümesine yardımcı olan kan damarlarını desteklediğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.