ÖKSÜRÜK

ÖKSÜRÜĞE NE İYİ GELİR ?

Anlık bir duruma bağlı olmayan uzun süren ve gıcık gibi bir takılmaya bağlı görünen öksürük bir çok farklı neden den meydana gelebilmektedir. Ayrıca öksürüğün meydana gelmesi nedeni ile bir çok farklı enfeksiyon da takip edebilmektedir ve gerek yaşam kalıtesini bozası gerekse sağlıklı diyaloğa engel olması, nefes alışverişini olumsuz etkilemesi nedeni ile çok rahatsız edici durumlara neden olur

Öksürüğü gidermek için Yapılması gerekenler

Öksürük genellikle ya  kuru yada balgamlı olur. Öksürüğe sebep olan hastalığı teşhis ederek tedaviyi kolaylaştırmak gerek. Eski hekimler öksürüğün tedavisinde, pek çok ilaçlar kullanmışlardır. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

1- 25 gram susam yağı ile 50 gram nöbet şekeri karıştırıp eritmeli, sabah aç karnına ve akşam yatarken birer fincan iç-melidir. Buna birkaç gün devam edilirse göğsü yumuşatır, balgamı söker, öksürüğü keser. Bu ilaç aynı zamanda pekliğe de şifalıdır.
2- 10 gram haşhaş tohumunu akşam yatarken ılık su ile içmelidir. Buna birkaç gün devam edilirse öksürüğü keser.
3- Üzüm sirkesi içine nohut koyup birkaç gün bekletilmeli. Bu sirkeden sabahları aç karnına bir çorba kaşığı içmelidir. Öksürüğü keser. Lâkin bu ilacı midesi rahatsız olan kullanamaz.
4- 2 gram mürsafi, 10 gram şeker karıştırıp, akşam yatarken ılık su ile içilir. .Sabahlara” kadar öksüren ve öksürükten uyuyamıyan kimselerin öksürüğünü keser. Birkaç gün devam etsin yeter.
5- Şalgamı ince ince dilimlere bölmeli, üzerine bolca şeker döküp bir müddet beklemeli, şalgam dilimlerinden sızan suyu içmelidir. Öksürüğü keser balgamı söktürür.
6- 3 gram zencefil bir bardak suda kaynatılır. Akşam yalarken içilir veyahut salep veya pirinç unu sütle pişirilir. Üzerine çekilmiş 3 gram zencefil ekilerek içilir.
7- Karaturpu ince dilimlere ayırmalı üzerine döğûlmos nöbet şekeri serpmeli, sabahtan akşama kadar bekletmeli ^ şam turp suyunu içmeli.
8- 300 gram bal ile iki tatlı kaşığı dolusu zerdeçal (zerde-cap) karıştırılır, sabahlan birer tatlı kaşığı yemelidir. Öksürû. gü keser.
9- Ceviz büyüklüğünde taze çam kozalağından 40-50 gra. mı bir litre suda kaynatılır. Akşam yatarken bir çay bardağı içilir. Göğüsü yumuşatır, balgam söker, öksürüğü keser.
10- 50 gram ebegümeci çiçeği bir litre suda haşlanır. Sabah akşam birer çay bardağı içilir.
11- Hatmi veya gülhatmi çiçeğinden 20 gram birlikte suda haşlanır. Günde iki çay bardağı içilir. Göğüsü yumuşatır, balgam söktürür.

Bebeklerin ve Çocukların Öksürüğü İçin Yapılması gerekenler:

1- İki adet kuru inciri dörde bölmeli bir bardak sütle kaynatıp çocuğun içebileceği kadar içirilmelidir.
2- Gelincik çiçeğinden bir tutam alıp bir bardak suda haş-lamalı. Bunu bir günde kaşık kaşık çocuğa içirmeli.
3- Çocuk ve bebeklere tatlı badem yağı içirmeli, bebeklere bir kahve kaşığı kadar içilmelidir.

 

Sağlıklı günler dileriz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.