Onikiparmak Bağırsağı Ülseri

onikiparmak bağırsağı ülseri tedavisi
onikiparmak bağırsağı ülseri nedenleri
12 parmak bağırsağı ülseri
onikiparmak bağırsağı hakkında bilgi

İncebağırsağın 25 santimetre kadar olan ilk bölümüne onikiparmak bağırsağı denir. C harfi görünümündedir. Onikiparmak bağırsağında meydana gelen ülsere tıp dilinde duodenum ülseri denir.

Onikiparmak Bağırsağı Ülseri Nedenleri:

Tedavi edilmeyen gastrit, fazla asit, sinir bozukluğu, düzensiz hayat, gürültü,alkol ve sigara kullanmak, fazla çay, kahve içmek, safra kesesi veya karaciğer yetersizliği, kalp hastalıkları, hormon dengesizliği, dengeli bir şekilde beslenememe, çok sıcak veya çok soğuk yiyecekler, haddinden fazla et, hamur işleri veya baharatlı yiyecekler ve bazı ilaçlar; onikiparmak bağırsağında ülserin meydana gelmesine yardımcı olur.

Onikiparmak Bağırsağı Ülseri Belirtileri:

Hasta, mide ekşimesi ve ağzına ekşi su gelmesinden şikayet eder. Ayrıca dili paslı, rengi solgundur, baş dönmesi ve fazla terleme de görülür. Midesinin üstüne basılınca, ağrı hisseder. Yemeklerden sonra da göğse doğru yayılan bir ağrı belirir. Bu belirtiler, ilk bahar ve sonbahar aylarında daha da artar.

Onikiparmak Bağırsağı Ülseri Tedavisi:

Tanı ve Tedavisi için doktora başvurmayı ihmal etmeyin. Bununla birlikte tedaviyi desteklemek anlamında yapılacak ilk iş, hastalığı doğuran nedenleri ortadan kaldırmak, yemekleri az, fakat sık sık yemek, istirahat etmek ve üzüntüden uzak yaşamaya gayret etmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.