ORTA KULAK İLTİHABI

ORTA KULAK İLTİHABIKulağın kulak zarından sonra gelen kısmı orta kulak olarak adlandırılır. Orta kulakta yer alan çekiç, örs ve üzengi yardımıyla ses iletimi sağlanır.
Orta kulağın geniz boşluğuna açılan bir kanalı vardır ve bu kanal östaki borusu adını alır. Östaki borusunun görevi orta kulağa hava geçişini sağlayarak kulağın basıncını dengelemektir.
Orta kulak iltihabı çocuklarda sıklıkla karşılaşılan bir hastalıktır bu hastalığa bakteriler neden olur. Orta kulak iltihabının iki çeşidi vardır. Akut orta kulak iltihabı ve kronik orta kulak iltihabı. Akut kulak iltihabı aniden gelişir. Kişi herhangi bir boğaz enfeksiyonu yaşıyorsa boğaz şişer. Bu durumda östaki borusu kapanır. Östaki borusunun kapanması ile bakteriler orta kulakta birikir, bu birikme de orta kulakta iltihaplanma oluşturur. Kronik iltihaplanma adından da anlaşılacağı gibi zaman zaman tekrar eden bir iltihaplanma durumudur. Hastalığın kronikleşip kronikleşmediği hastalığın tekrarlanma sayısına bakılarak anlaşılır. Eğer hastalık ayda 3 kereden fazla tekrarlıyorsa kronikleştiğini anlayabiliriz. Kronikleşme bize başka hastalıkların söz konusu olduğunu gösteren bir durumdur.
Orta kulak iltihabının çocuklarda fazla görülmesinin nedeni ise çocukların östaki borularının kısa olmasıdır. Östaki borusu kısa olduğu için bakteriler kolaylıkla orta kulağa geçer. Bu sebeple de çocuklarda sık tekrarlayan bir hastalıktır.
BELİRTİLERİ
Orta kulaktaki sıvı kulak zarını iterek Ağrıya neden olur. Büyük çocuklar ağrıyı tarif ederken küçük çocuklarda kulak çekiştirme veya huzursuzluk şeklinde belirti verir.

Çiğneme, emme gibi orta kulak basıncında değişiklik yaratan hareketler ağrının artmasına neden olur. İştahsızlık ve uykusuzluk da sıklıkla eşlik eder. Orta kulak basıncı çok artarsa kulak zarı delinebilir ve dış kulakta iltihaplı veya kanlı akıntı görülür. Kulak zarının delinmesiyle birlikte ağrıda ani bir azalma görülecektir. Ayrıca ateş, bulantı, kusma baş dönmesi ve işitme kaybı da görülebilir. Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla birlikte görüldüğünden burun akıntısı, öksürük gibi belirtiler de eşlik edebilir.

Çocuklarda işitme kaybının olduğu televizyonun sesini fazla açması, yüksek sesle konuşması ile fark edilebilir. Seröz orta kulak iltihabında ise hiç bulgu olmayabilir veya sadece hafif işitme kaybı olabilir.

Bazen orta kulak iltihapları hiç tedavisiz 2-3 günde kendiliğinden düzelebilir. Ancak doktorunuz antibiyotik önerdiyse en az 10 gün kullanılmalıdır. 


TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Akut iltihaplanma tedavi edilecekse kulakta iltihaba neden olan bakterileri yok etmeye yarayacak penisilin türü ilaçlar kullanılır. İlaçların kullanımına 2 hafta devam edilir. Yeterli tedavi yapılmışsa akut iltihaplanma herhangi bir soruna neden olmaz.
Seröz iltihapta(orta kulakta basınç artışı) ilaç tedavisi kullanılır ve ilaç tedavisi başarılı olmazsa basınç azaltma işlemi uygulanır. Bunun için küçük bir operasyon yapılır ve kulaktaki sıvı boşaltılır. Alerjik bir iltihaplanma varsa bazı yiyeceklerin yasaklanması gerekebilir. Bu noktada tedavi aksatılmamalıdır. Çünkü bu gibi durumlarda kulaktaki kemiklerin erimesine veya işitme kaybına neden olabilecek ciddi sorunlar oluşabilir.
Kronik kulak iltihaplanması ameliyat gerektiren bir durumdur. İltihap diğer organlara yayılabilir veya kulak kemiklerinin erimesine neden olabilir diye müdahale gerektirir. İşitme kaybına neden olabilir veya menenjit oluşturabilir.
Orta kulak ameliyatı kulak zarının çizilmesi veya kulağa tüp takılması yoluyla yapılan bir ameliyattır. Kulak zarına kesik atılır böylece kulak içinde biriken sıvı boşaltılır. Kulakta biriken sıvı çok yapışkan halde ise tamamen boşaltılamaz. Bu durumda kulak zarına tüp takılır. Bu tüp kulak zarına hava geçmesini sağlama amacıyla kullanılan bir tüptür.
Eğer ameliyat yapılmaz ise işitme kaybı artar. İşitme kaybı az ise kulakta çok fazla sıvı birikimi yoksa acil bir ameliyat durumu yoktur. Ama akıntı fazla ve işitme kaybı gittikçe artan bir pozisyonda ise acilen ameliyat gerçekleştirilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.