Oruçluyken acıkmamak için

Oruçluyken kolay acıkmamak için ne iyi gelir?

Sahurda aşırı ağır yemekler yenirse gece uykuda metabolizma hızının düşmesi yüzünden gıdaların yağa dönüşme hızı ve kilo alma riski artar. Bu açıdan mutlaka sahura kalkılması gerekir. Ertesi gün kolay acıkmamak için sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta, tam tahıllı ekmekler gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı seçenekleri veya çorbalar, zeytinyağlı yemek, yoğurt ve salata menüleri tercih edilmelidir.

Oruç tuttuğu zaman diliminde çok acıkma problemi olanların mide boşalma zamanını uzatan ve  geç acıkmaya iyi gelen yemekleri seçmeleri gerekir. Kolay acıkmaya iyi gelen bu gıdalar; kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur pilavıdır. Sahurda veya iftarda aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemekler yemek, hamur işi gıdaları fazlaca tüketmek ise oldukça zararlıdır. Ertesi gün erken acıkmaya neden dahi olabilir.

Bu nedenle  sahurda ve iftarda peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar, az yağlı et yemeği, sebze yemeği, salata, ızgara, haşlama, fırında buğulama gibi besinler erken acıkmaya iyi gelir.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için bakınız : Oruçta çabuk acıkmamak için neler yenilmeli?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.