Panik Atak Tedavisi Nasıl Yapılır? – Panik Atak

Panik Atak Nedir?

Kısaca panik atak durumunu tarif etmek gerekirse; ani olarak ortaya çıkan endişe – kaygı nöbeti demek doğru olacaktır.Bu panik atak nöbetleri vücutta bazı fiziksel belirtiler olarak kendisini gösterebilir.Bunun sonucu olarak da panik ataka görülen kişide yoğun korku duygusu ortaya çıkar.

Ortaya çıkan bu korku duygusu sonucunda kişi, çok kötü birşey olacağını, onun için sonun geldiğini, öleceğini veya kalp krizi geçireceğini düşünür. Bu korkulardan dolayı panik atak gören kişi bulunduğu ortamdan kaçmak, uzaklaşmak ister, yardım alabileceği bir sağlık kuruluşuna gitmek ister. Çoğu zaman gidilen bir  hastanede veya acil serviste herhangi bir girişimde bulunmaksızın bu belirtiler geçer ve kişi kendini iyi hisseder.

İşte Panik Atak Tedavisi

Gelişmiş toplunmlarda milyonlarca kişiyi etkileyen panik atak bozukluğunun nedenleri ve tedavisi…

1. Bu hastalığın tedavisi var mı?
Son günlerde psikiyatristler artık tedavide geniş bir ilaç çeşitliliğine sahipler. İlaçla tedavide tedavi oranları yüz güldürücü. Etkin bir tedavi ile hastaların yaklaşık yüzde 70′inde tam iyileşme ya da belirgin düzelmeler olabiliyor. İlaç ve psikoterapi kanıtlanmış en başarılı yöntemleri.

2. Panik atak kadınlarda mı erkeklerde mi daha çok görülüyor, hangi yaş aralıklarında daha çok rastlanıyor ve belli başlı nedenleri var mı?

Araştırmalar, kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazla panik bozujluk görüldüğü şeklinde. Bozukluğun başlangıç yaşı 15-25 ve 45-54 yaşları arasında dağılım gösterir. Hatalığa yatkınlık sürdüren biyolojik ve psikososyal etkenlerin nasıl bir mekanizma ile bunu yaptıkları hala belirsiniz.

3. Hatalığın tekrarlamaması için neler yapılmalı?
Toplum, özellikle anksiyete ya da panik atağı başlatacak stres etkenleri ve riskli durumlarla nasıl baş edilebileceği konusunda bilinçlendirilmeli, Kişideki belritiler tekrarlasa bile kendisine artık hastalıkla baş etme konusunda daha güçlü olduğu açıklanır.

4. Panik atak bozukluğun farkları nelerdir?

Panik atak aniden başlayan ve bir nedeni olmayan bir anksiyete bozukluğudur. Atak sırasında yaşanan sıkıntıya bedensel belirtiler eşlik eder. Kişi çıldırma, ölüm ve kontrolünü kaybetme korkuları ile bulunduğu ortamdan kaçmak ister. Panik bozukluk ise hastalığın ismidir.

5. Tedavinin başarısı için yapılması gerekenler nelerdir?

İlk etapta hastanın içinde bulunduğu koşullar, hastalığın şiddeti ve yarattığı yeti yitimleri gibi etkenler detaylı olarak değerlendirilerek her hasta için bireysel bir tedavi planlanmalıdır. Kişinin ve çevresinin hem hastalık hem de tedavi süreci hakkında bilgilendirilmesi de son derece önemlidir.
Kaynak: RenkliWEB

This is a sample footer. This text can be customized from the options page. Good luck.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.