Pişik

Pişik, bebek bezi kullanmanın kaçınılmaz bir sonucudur. Bez, tahriş edici etkileri olan idrar ve dışkının deriyle temas etmelerine olanak tanır. Sonuç olarak, deri kızarır ve yaralar oluşmaya başlar, bu da bebeği çok rahatsız edebilir. Pişik, yumuşatıcı kremler uygulanır ve bölge havalandırılırsa, genellikle birkaç günde ortadan kalkar. Sorun birkaç gün içinde düzelmezse ve döküntü yaraya dönüşürse mutlaka doktora danışın. Bebeğinizde tedavi edilmesi gereken mantar enfeksiyonu ya da bakteriyel enfeksiyon olabilir.

Pişik, daha çok bebeğin bezinin düzenli olarak değiştirilmemesi ya da bölgenin gerektiği gibi temizlenmemesi sonucunda oluşur. Ancak hemen hemen bütün bebeklerde rastlanır. Basit pişikler evde kolaylıkla giderilebilir. Deriyi yumuşatan su bazlı kremler sorunu bir haftadan kısa sürede çözmeye yeterli olur.


DOKTORA NE ZAMAN GİDİLMELİ

Döküntü şiddetliyse, bir haftadan uzun süre devam etmişse ya da endişeliyseniz bebeği doktora götürün. Mantar enfeksiyonu işaretlerini kontrol eden doktor sindirim kanalındaki Candida mantarı miktarını azaltacak olan antifungal ktemlet ya da ağızdan damla verebilir. Bakteriyel enfeksiyondan şüphe ediliyorsa, ağızdan antibiyotik vermek gerekli olabilir.

► Bezinin düzenli olarak değiştirilmesi bebekte pişik riskini azaltır.

PİŞİĞİ ÖNLEMENİN YOLLARI
► Bebeğin bezini sık sık değiştirin.
► Bezi her değiştirdiğinizde, bölgeyi yıkayın ve deriyi iyice kurulamaya özen gösterin.
► İlk tahriş belirtisinde basit bir pişik önleyici krem kullanın.
► Parfümlü cilt ürünlerinden uzak durun.
► Gün içinde bebeğin bezsiz duracağı zamanlar yaratın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.