Plörezi (zatülcenp)

Plörezi, göğüs zarının (akciğerleri çevreleyen ve bunları göğüs duvarından ayıran iki katmanlı zar) iltihabıdır. Sağlığınız iyi durumdayken, siz soluk alıp verdikçe bu katmanlar birbirlerinin üzerinde düzgünce kayarlar. Ancak eğer ters giden bir şeyler varsa, zarların bu hareketi akciğerlerin iltihaplanmasına ve sönmesine yol açarbilir. Plörezide, iltihaplanma nedeniyle bu düzgün hareket engellenir ve katmanlar birbirine sürtünür. Bu durum da soluk alındığında şiddetli ağrılar olmasına yol açar. Plörezi (zatülcenp) genellikle zatürre gibi hastalıkların bir komplikasyonu olarak meydana gelir.

İŞARET VE BELİRTİLERİ
Belirtiler yavaş yavaş gelişir, bunl;
> Göğüste keskin bir ağrı, genelde bir tarafa yerleşir ve derin soluk alınca kötüleşir.
> Soluk alamama korkusu oluşur.

Plörezinin nedeni çoğu kez viral enfeksiyondur (grip gibi) ama akciğer dokularından yayılan zatürre yüzünden de oluşabilir. Plöreziden şüphe ediyorsanız 24 saat içinde tıbbi yardım almalısınız. Doktorlar plöreziyi genellikle göğüs zarının birbirine sürtünmesini stetoskopla duyarak teşhis ederler. Göğüs röntgeni ile hastalığa yol açan temel neden görülecektir.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
İlk olarak hastalığa yol açan temel neden tedavi edilir. Sonra doktorlar plörezinin kendi belirtilerini kontrol etmek ister. Bunun içerisinde ciğerlerdeki enfeksiyonu tedavi için antibiyotik ve ağrıyı dindirip iltihabı azaltmak için de antienflama-tuar ilaçlar verilebilir. Çoğu plörezi vakası tedavinin başlamasından itibaren bir hafta ile on gün arasında temizlenir.

SAĞLIKLI VE İLTİHAPLI ZARLAR

Göğüs zarı .akciğerleri çevreleyen iki katmanlı bir zardır. Katmanlar arasındaki sıvı, soluk aldıkça düzgün hareket etmelerine yardımcı olur.

İltihaplı göğüs zarları birbirine sürtünür ve ağrıya yol açar. Plevral efüzyon, katmanlar arasındaki boşluğun fazla sıvı ile dolmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.