Pnömotoraks

Pnömotoraks, akciğerleri çevreleyen göğü zarlarının arasına havanın girmesiyle oluşur. Altta kalan ciğer sönebilir. Pnömotoraks genellikle acil bir durumdur ve çabuk tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Genellikle yalnızca bir ciğer bu durumdan etkilenir.

İŞARET VE BELİRTİLERİ
> Soluk darlığı, çok şiddetli olabilir.
> Göğüste gerginlik.

Pnömotoraks, akciğerin sönmesidir ve akciğerin yüzeyinde bulunan ufak doku kabarcığının yırtılması sonucu oluşabilir. Bu bir egzersiz anında olabilir, öte yandan görünürde herhangi bir neden de olmayabilir. Pnömotoraks bir akciğer hastalığının komplikasyonu da (örneğin, kronik obstrüktif akciğer hastalığı) olabilir. Akciğeri delen kırık bir kaburga ya da havanın dışarıdan vücuda girmesine olanak tanıyan herhangi bir göğüs yaralanması da pnömotoraks ile sonuçlanabilir.

PNÖMOTORAKS TEDAVİSİ
Çoğu hafif vakalar tedaviye gerek duymadan kaybolur. Ancak daha ciddi bir pnömotoraks acil olarak hastanede tedavi altına alınmayı gerektirir. Doktorlar, fazla havayı çıkarmak ve ciğeri yeniden şişirebilmek için etkilenen göğsün içine içi boş bir tüpü sokar. Hastaların çoğunluğu tamamen iyileşir, ama hastalık vakaların yüzde 20′sinde tekrar eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.