Prostat hastalıkları

Prostat: Erkeklerde bulunan, büyüklüğü şekil olarak kestaneyi andıran prostat bezi kas ve guddelerden oluşmuştur. Mesanenin (idrar torbası) çıkış kısmında bulunur ve arasından idrar borusu geçer. Hormonların etkisiyle prostat’tan meni suyu salgılanır. Bu sıvı spermlerin (döl hücresi) transportu (geçişi) için gereklidir.

Prostat nasıl değişime uğrar: Doğumda prostat 1-2 gr. olup 20 yaşında  18-20 gr.’a ulaşır ve 40 yaşına kadar bu büyüklükte kalır. 40 yaşından sonra tekrar büyümeye başlar ve büyüme genellikle çok yavaş olup ancak idrar şikayetleri ortaya çıkınca kendini hissettirir. Bu şikayetler genellikle 50 yaşında başlar. Prostat kanseri daha belirsiz gelişir. Hastalar tarafından ancak ilerlemiş dönemlerde farkedilir(kemiklere sıçrayarak kemik ağrılarına neden olduktan sonrası gibi).

Prostat iltihabı: Prostatit (prostatit iltihabı) iyi huylu büyümelerinden (prostat adenomundan) ve kanserlerinden iki önemli farklılık gösterir.

1- Her yaşta oluşabilirsede öncelikle gençlerin hastalığıdır.

2- Özellikle ağrı çok erken dönemde ortaya çıkar.

Prostatit belirtileri: Penis ve makat arasında gerilme ve batıcı ağrılar vardır. Bu ağrılar bazen torbalara ve kasıklara vurabilir. Sırt ağrısı ve dışkılama sırasında ağrılarda olabilir. İdrar yaparken zorlanma, yanma ve sık idrar etme vardır. Yukardaki belirtiler prostatın diğer hastalıklarındada görülebilir.

Prostatın iyi huylu büyümeleri:  60 yaş üzeri erkeklerin hemen hemen hepsinde prostat büyümesi vardır. Prostat içindeki hormonlar bu büyümede rol oynarlar. Prostattaki kas, bağ dokusu ve guddeler gelişirler ve böylece tüm proatat büyür. Prostat bezin büyümesi, içinden geçen idrar borusunu sıkıştırmıyorsa önemli değildir, ancak genelde bu boru sıkıştırılır ve başlangıçta, mesanenin kasılması sonucu ürettiği basınç, mesaneyi açmaya yetebilir. Zamanla, mesanenin bu özelliğini kaybetmesi sonucu, önce mesanede artık idrar kalır, sonraları idrar yapmak çok güçleşir. Hatta mümkün olmayabilir(idrar tıkanması) ve sonda ile mesane boşaltılmak zorunda kalınabilir.

Belirtileri: Çok tipiktir. Sık idrar yapma (özellikle geceleri), ince ve zayıf tazyikli idrar yapma, ağrılı ve sancılı idrar yapma ve mesaneyi tam olarak boşaltamama hissi gibi  …

İlerlemiş dönemlerde mesanede artan tazyik böbreklere intikal edince, böbrek dokusu süzme fonksiyonunda gerileme olur ve idrar zehirlemesi (üre) oluşur. Mesanede kalan artık idrar, bakterilerin oluşması için uygun ortam oluşturarak ciddi enfeksiyonlara yolaçar.

Tedavi: İlaçla tedavi tam amaca ulaşmaz . Enyaygın yöntem ise tur ve açık operasyon yöntemidir.

Tur yöntemi: İdrar borusundan özel bir cihazla girilerek prostat bezininkesme-yakmayöntemi ile, açık ameliyat yarası olmaksızın, açık ameliyata oranla daha az kanamalı bir ameliyat şeklidir. 70 gr. dan büyük prostatlarda tercih edilir.

Prostat kanseri: Uzun süre belirti vermeden  seyretmesi ve ancak belirti vermediği dönemde tedaviye çok iyi cevap vermesi, erken teşhisin önemini açıklar. 45 yaşın üzerindeki erkeklerin kanserlerinde 2. sırada olup ölümlerinde 3. sırayı almaktadır. 45 yaş üzerindeki erkeklerin yılda bir kez prostat muayenesinden geçmeleri gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.