PROSTAT KANSERI

Prostat Kanseri

Erkeklerde en sık kanser tiplerinden biri prostat kanseridir. Bu broşürdeki amaç sizi prostat kanseri hakkında bilgilendirmek ve tedavi yöntemlerini tanıtmaktır.
Prostat bezi nedir ?
Prostat her erkekte olan kestane büyüklüğünde bir üreme organıdır. İdrar torbasının hemen altında bulunur ve idrar kanalının çevresini sarar. Prostat bezi meni salgılanması esnasında görev yapar.

Prostat kanseri nedir ?
Prostat kanseri, prostat içerisinde normalden sapmış kötü huylu hücrelerin bir grup oluşturması şeklinde tarif edilebilir. En başlarda herhangi bir belirti vermeyebilir. Tümör büyüdükçe idrar kanalına olan baskısı artar ve kişi daha zor, daha ağrılı ve daha sık idrara çıkmaya başlar. Prostat kanseri zamanla prostat bezinden dışarı çıkar ve çevredeki bezelere doğru yayılır. Sinsi hastalık daha sonra kemik ve diğer organlara dağılır. Bundan sonra vücut, sırt ve eklem ağrıları başlar.

Prostat kanseri tedavisinde amaç nedir ?
Vücutta kanserli hücrelerin hiç kalmaması ilk amaçtır. Ancak geç tanı konmuş hastalarda kanserli hücrelerin zayıflatılması ve yayılım miktarının kontrol altında tutulmasına çalışılır.

Tedaviler nelerdir ?
Kanserin prostat bezi ile sınırlı olduğu durumlarda prostat bezi ve yakın çevresindeki alan “radikal prostatektomi” denilen bir ameliyat ile tamamen vücut dışına alınır. Bu tedavi prostat kanserinin ideal tedavisidir. Ancak kanserin prostat bezi dışına çıktığı durumlarda bu ameliyat yetersiz kalır. Bu kez ışın tedavileri ya da erkeklik hormonunubaskılayan ilaç tedavileri uygulanır.

Ne yapabilirim ?
Prostat kanserinin erken tanınmasında her yıl yapılacak ürolojik muayene çok önemlidir. Elli yaş üstü ya da akrabaları içerisinde prostat kanseri olan 40 yaş üstü her erkeğin her yıl bir kez prostat muayenesi olması ve kan tetkiki yaptırması gereklidir.
Üroloji doktorunuz tetkik ve muayene sonucuna göre bazı durumlarda sizden prostat biyopsisi isteyebilir. Biyopsi sonucuna göre ürolojik değerlendirmeniz devam eder.
PROSTAT KANSERİNDEN DEĞİL GEÇ TEŞHİS EDİLMİŞ PROSTAT KANSERİNDEN KORKULMALIDIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.