PSİKOPATİ

PSİKOPATPsikopati Bir akıl hastalığı veya zeka geriliği olmaksızın sosyal ve ahlaki standartlarla bağdaşmayan davranışlar. Psikopatlar hasta olmasalar bile hastalık sınırına yaklaşmış kişilerdir. Genellikle normal görünüşlü kişiler olduklarından çok önemli görevlere kadar yükselebilirler. Ruh hastası olarak hastaneye yatırıldıkları pek nadirdir. 

Psikopatlık derece derecedir. Kimisinde hafif titizlik, kimisinde ise nöbet nöbet gelen huysuzluk ve hırçınlık görülür. Bazılarında durum o derece ilerlemiştir ki, delilikle aralarında kıl payı bir fark kalmıştır. 
Henderson psikopatinin üç alt derecesini tarif etmiştir: 
1. Özellikle saldırgan olup, kendisine ve başkalarına karşı şiddet gösterilerinde bulunan tipler. 
2. Yetersiz ve pasif tipler (hırsızlar, yalancılar ve dolandırıcılar). 
3. Entellektüel, dahi tipler. 
Bu sınıflandırmanın ışığı altında aşağıdaki psikopat türleri açığa çıkar: Öfkeliler, sebatsızlar, ataklar, yalancılar, anarşistler ve çeşitli suçları adet haline getirenler. 
Psikopatinin özel ve belli bir sebebi bilinmemektedir. Her vak’a için ayrı bir irsi, şahsi veya çevreye ait faktörlerin birarada etkili olduğunu düşünmek gerekir. 


TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Psikopati tedavisi çok da mümkün olan bir ruhsal bozukluk değildir. Kişi gözetim altında tutulduğu dönemlerde zararsız görünmeyi düşünebilir ve başarabilir. Psikopatların büyük bir kısmı akıl hastası olarak kabul edilmez, bilinçleri yerindedir fakat kontrol altında tutulmadığı müddetçe zarar verme eylemine devam edecektir. Bu yüzden psikopati teşhisi konan kişiler akıl hastanesi, cezaevleri gibi gözetim altında tutulabilecekleri yerlerde bulunmalıdırlar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.