Raynaud hastalığı ve Raynaud fenomeni

Eldiven kullanmıyorsanız soğuk bir kış gününde üşüyen ellerinizin acı vermesi normal bir tepkidir. Vücudumuz deriden kanı uzaklaştırarak ısıyı muhafaza eder. Ama Raynaud hastalığına yakalananların bu durumda verdiği tepki atardamarların kasılmasıdır.

Raynaud hastalığı genç kadınlarda yaygındır. Genellikle parmaklan ve ayak baş parmaklarını etkiler ancak kulakları, burnu ve dudakları da etkileyebilir. Sistemik skleroz gibi bazı hastalıklar ve belirli ilaçlar Raynaud hastalığına benzer belirliler gösterebilir. Ancak burada Raynaud fenomenine işaret edilmektedir.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ

En etkili tedavi yöntemi elleri ve ayakla rı olabildiğince sıcak tutmaya çalışmak tır. Hafif seyreden vakalar soğuk havalaı da giyilecek ekstra kalın eldivenler ve çoraplar ile düzeltilebilir. Sigara atardamarları büzer ve Raynaud hastalığı belirtilerini daha da kötüleştirir. Bu nedenle, sigarayı bırakmanın yardımı olacaktır. Atak sırasında kan dolaşımını canlandıracak egzersizler yapılması da düzelme sürecini hızlandıracaktır.Ciddi vakalarda doktorunuz ilaç olarak kalsiyum kanal blokerleri yazacaktır. Bu ilaçlat atardamar duvarındaki kasların (Raynaud hastalığında kasılan) gevşemesine yardım eder. Bu sayede atardamarlar açılacak ve kan bölgeye akacaktır.

İŞARET VE BELİRTİLER
Genelde her iki el ya da ayak etkilenir ve kriz dakikalarca hatta saatlerce sürebilir. Bu değişiklikler belirli bir sıra izler:
► Ufak kan damarları kasılır, kan akışı azalır ve dramatik bir renk değişimine neden olur. Deri beyaza ya da koyu mora dönüşür.

► Ayrıca karıncalanma hissi oluşur

► Deri ısınmaya ve kan daha normal akmaya başladıkça etkilenmiş bölge maviye dönüşür. Atardamarların bir kez daha açılmasıyla deri kırmızıya dönüşür. Bu kırmızı aşama çok acı verici olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.