Romatizmal Rahatsızlıklar

Romatizmal Hastalıklar.

Romatizma rahatsızlıkları genelde aynı adlandırılır fakat nedenleri belirtileri ve tedavileri farklıdır.

Romatizma

Romatizma, Gut, Artritler, siyatik, lumbago, sinovitis vs. gibi hastalıklar aslında tek bir grup hastalıktır ve ana semptom olarak ağrı ön plandadır. Ağrı bazen sırtta, bazen eklemlerde, kaslarda veya sinirlerde olabilir.

 

Eklem ve kaslarda hem bir romatik ağrı hem de eklem şişliği olabilir. Lumbago bel ve sırt bölgesindeki ağrılara denir. Sinovitis ise diz vs gibi eklemlerdeki ağrı ve şişliğe verilen addır. Siyatik ise siyatik sinirin ağrısıdır ve belin alt tarafından başlar ve sağ ayağa kadar uzanabilir.
Homeopatik tedavi olarak çeşitli ağrı tiplerinde kullanılan ilaçları sayarsak:
Aconitum : Akut ağrılarda, şişlik, ateş, huzursuzluk ve idrar renginde koyulaşma. Özellikle kuru soğuk rüzgara maruz olduktan sonra çıkıyorsa. Ağrı hafifleyene kadar 2-3 saatte bir tekrarlanabilir.
Bryonia : Buradaki ağrının genel karakteri en ufak bir hareketle bile kötüleşen yırtıcı ve sancılı bir ağrı, istirahatle iyi olur. Kabızlık ve susama da birlikte görülebilir, şişlik ve ağrı genellikle sağ taraflıdır. Sağ tarafı tutan siyatik, sinovitis ve romatizmada etkilidir.
Rhus Tox : Ağrı istirahatte kötüdür, hareketle ve sıcak uygulamayla düzelir. Huzursuzuk, soğuk rüzgar ile kötüleşme, yağmurlu ve bulutlu mevsimlerde kötüleşme görülür. Lumbago için spesifiktir. Sıklıkla ağrı hasta harekete başladığı anda olur ama hareketin devam etmesiyle ağrı rahatlar.

Romatizmalar

Apis : Hasta susamaz. Ağrılı bölgeler ödemlidir. Sıcak ile kötüleşir. Batıcı ağrı. Sinovitis.
Pulsatilla :Hasta susuzdur. Eklemlerde değişken ağrı. Eklemlerini aşağı saldığı zaman, sandalyede otururken vs. kötüleşir. Heran ağlamaya hazır duygusal bir yapısı vardır. Sıcaktan, ağrısız tarafa yatınca kötüleşir. Açık havadan, yavaş hareketlerden ve soğuktan iyileşir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.