Sağlıklı dişlere kavuşmak için

Sağlıklı dişlere kavuşmak için , Sağlıklı dişlere kavuşmak

Şekerli yiyecekleri hepimiz çok severiz. İstiklal Caddesi’ndeki İnci’nin önünden geçerken o nefis çikolata soslu profiterole hangi yürek dayanır? Ama yazık ki bu nefis tadlar ne vücut ne de dişler için sağlıklı. Şekerler pastalar kurabiyeler ve çocukların öğünler arasında yemeyi sevdiği diğer şekerli yiyecekler diş çürümelerine davetiye çıkarıyor. Üstelik bazı şekerli yiyecekler yüksek oranda yağ içeriyor nişastalı yiyecekler de ağıza alındıklarında şeker halinde dağılıyorlar.

Şekerlerin saldırısı

Aslında bakteri denilen görünmez mikroplar her zaman ağzımızdalar. Bu bakterilerden bazıları dişin yüzeyinde yapışkan bir plaka oluşturuyor. Ağza şeker alındığında plakadaki bakteri şekerli maddeyi aside dönüştürüyor. İşte çürüme böyle başlıyor. Bu asitler dişinizi kaplayan sert yüzeyi çözecek kadar güçlüdür. Fazla şeker yemezseniz bakteri kaplamayı tüketecek kadar asit üretemez.

Diş çürümesinden nasıl korunabilirim?

1. Bir şeyi yemeden önce kendinize bunun içerisinde neler olduğunu sorun. Şeker deposu mu? Öyleyse bir daha düşünün. Başka bir seçim dişleriniz açısından daha iyi olacaktır. Ve unutmayın ki belli şeker çeşitleri diğerlerinden daha zararlı olabilir. Lastik gibi ya da çiğnenen şekerler dişlerin üzerine daha fazla yapışırlar.

2. Ne zaman ve ne kadar sıklıkta abur cubur tükettiğinizi düşünün. Gün içerisinde birçok kez şekerli abur cuburlara dadanıyor musunuz yoksa sadece yemekten sonra bir tatlı mı yiyorsunuz? Her şekerli bir şey tükettiğinizde ağzınızda oluşan zararlı asitler nötralize edilmeden 20 dakika öncesine kadar dişlere zarar vermeye devam ederler. Gün içerisinde ne kadar fazla şekerli yiyecek tüketirseniz bakterilerin dişleri çürütmeleri için o kadar yem üretirsiniz.

3. Tatlıları yemekten sonra yeyin.Tatlı yiyecek olursanız en iyisi günde çeşitli zamanlarda yemek yerine ana yemekten sonra yemektir. Her tatlı yediğinizde dişlerinizi iyice fırçalayın.

4. Zevkli anlara bir dalış yapmadan önce kendinize şunları sorun: Günde kaç kez tatlı tüketiyorsunuz? Şekerli yiyecek ağzınızda ne kadar kalıyor? Şekerli yiyecek hemen yutuluyor mu yoksa yapışkan mı?

5. Az yağlı ya da yağsız yiyecekleri tercih edin. Okuldan sonra yatmadan önce ya da gün içerisinde atıştırıyorsanız fazla şeker ve yağ içermeyen birşeyleri tercih edin. Dişlerinize –ve vücudunuza- daha az zararı dokunan doyurucu ve lezzetli birçok yiyecek var. Doğru yiyecekleri yemek dişlerin çürümesini ve başka hastalıkları engeller. Bir daha elinizi bir abur cubura uzatacak olduğunuzda aşağıdaki listeden ya da kendi oluşturacağınız az yağlı ve şekerli ürünlerden seçmeye dikkat edin.

Çilek kiraz
Portakal/ Mandalina/ Greyfurt
Karpuz
Ananas
Kayısı
Brokoli
Karnıbahar
Havuç
Domates/ Salatalık
Tatlandırıcısız meyve ve sebze suları
Doğal suyuyla konserve edilmiş meyveler
Hububat
Ekmek
Tatlandırıcısız mısır gevreği
Yağsız patlamış mısır
Az tuzlu gevrek halkalar/ hamur işleri/ sade krakerler
Az yağlı ya da yağsız süt/yoğurt/peynir
Et sert kabuklu yemişler
Tavuk/hindi ya da dilimlenmiş etler
Çekirdek

Dikkat!!! Bu yiyeceklerin diş çürümesine karşı olduğunu elbette ki söylenemez. Yine de bunların fazla miktarda şeker içeren ve öğünler arasında yenen yiyeceklere göre daha az diş çürümesine neden olduğu bilinmektedir.

6. Yemekten hemen sonra dişlerinizi fırçalayın. Unutmayın ağız sağlınız için sadece sabahları ya da yatmadan önce değil birşey yedikten sonra dişlerinizi fırçalamalısınız.

7. Etiketlerini kontrol edin. Tek suçlu şekerlemeler değildir. Pizza hamburger gibi yiyecekler de şeker içerir. Artık ürün paketleri içerdikleri ürünün içinde ne kadar şeker ve yağ olduğunu belirtiyor. Unutmayın ki kahverengi şeker bal şuruplar da rafine şeker kadar bakterilerle iyi anlaşıyor. Bu yiyecekler de dişler için potansiyel zarar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.