Şeker hastalığına bağlı barsak rahatsızlıkları

SEKER HASTALIGINA BAGLI BARSAK RAHATSIZLIKLARI

Uzun süren şeker hastalığı, midenin ve barsak sisteminin geri kalanının kas etkinliğini denetleyen sinirlerin fonksiyonunda azalmayla sonuçlanabilir.
Şeker hastalığına bağlı gastroparezi denilen bir durum ortaya çıkar ve midede-ki karıştırma ve itme faaliyetini azaltır. Zaman içinde, mide gevşek bir torbaya benzemeye başlar ve giderek genişler. Periyodik olarak büyük miktarlarda sıvı ve bir, hatta iki gün önce yenmiş, kısmen sindirilmiş yemekleri çıkarabilirsiniz. Yiyeceklerin mideden barsaga doğru hareketlerindeki düzensizlik, şeker hastalığının kontrolünü çok güç hale getirmektedir. Metoklopramid denilen bir ilaç, bu rahatsızlığın tedavisinde zaman zaman etkili olmaktadır.

Sinir hasarının esas yeri barsaklar olduğunda, barsağın itici hareketi zayıflar. lshal geceleri ortaya çıkma eğilimindedir ve anüs çevresindeki kas halkasının his ve işlevinin zayıflaması nedeniyle uyku sırasında dışkıyı tutamama söz konusu olabilir. Bir miktar emilim bozukluğu görülebilir, ama aynı zamanda ortaya çıkan aşırı bakteri artışının, tropik olmayan sprunun ya da pankreas yetmezliğinin de sonucu olabilir.

Bazı durumlarda, periyodik (her ay 1 hafta gibi) antibiyotik tedavisi ishali kontrol altına alır. Bu, hareketleri zayıflayan ince barsaktaki aşırı bakteri büyümesinin rahatsızlıktan sorumlu olduğunu düşündürür.

Başka zamanlarda, ishal barsağa giden sinirlerdeki fonksiyon zayıflamasının sonucu olabilir. Zaman zaman, bu durumda klonidin denilen bir ilaç etkili olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.