Selülit Neden Olur

Yakın bir  dönem öncesine kadar selülitin nedenlerini bulmak amacıyla yapılmış olan çok az sayıda araştırma bulunmaktadır. Bunun sonucunda ise bir çok sav ortaya atılmış olsa da çok az soruya yanıt bulunmuştur.

Son dönemlerde yapılan araştırmalar Selülit (hidrolipodistrofi)`in belli başlı iki sebebi olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bunlara bakacak olursak;

  1. Yağı çevreleyen bağ doku destek sisteminin sertleşmesidir. Bu bölgelere bağ dokusu bölmeleri (fibröz septa) ismi verilmektedir. Bunlar kollajen yapısındadır. Zaman içerisinde bu bölmeler sertleşmekte ve kısalmaktadır. Bu kısalma sonucu, Selülit (hidrolipodistrofi)i karakterize eden çukurumsu görünümün büyük bir bölümünde etkili olmaktadır. Bunun yanında, bu büzülüp kısalmadan dolayı kan damarları ve lenf dolaşım sistemi de bloke olmakta ve kan akımının bu şekilde engellenmesi fibröz septaları daha da sertleştirmektedir. Lenf sisteminin bloke olması ise kalın, kaba ve düzensiz bir deri görünümüne sebep olmaktadır.
  2. Selülit (hidrolipodistrofi)in başlıca sebeplerinden ikincisi ise yağ hücrelerinin “retiküler dermis” olarak bilinen derinin alt kısmı içinde çıkıntı oluşturmasıdır. Bu çıkıntılar ise çukurlaşmayı arttırarak görünümü daha da kötüleştirmektedir.
Selülit

Selülit (hidrolipodistrofi) tedavilerinde gerçekten iyi sonuçlara ulaşılabilmesi için bu sorunların ikisinin de masaya yatırılması gereklidir. Son döneme kadar uygulanan tedavilerde bu sorunlardan herhangi birine ilişkin etkili bir yöntem mevcut olmadığı gibi ikisine 1den yönelen tedaviler ise çok daha az sayıda ve verimsiz olmuştur. AWT (Acoustic Wave Therapy) bu sorunların her ikisini birden ele alacak ve bunu en az acı ve yanetki ile yapacak bir tedavi sağlanmasında Türkiye’deki ilk uygulamadır. Bu uygulamanın adı Akustik Dalga Terapisi (AWT)`dir. Selülit tedavisinde başka yöntemler de bulunmaktadır. Tüm bu yöntemleri cilt.tk sitemizde bulabileceksiniz.

SELÜLİTİN OLUŞUM MEKANİZMASI:

Kadında hormonal dengesizlik; Ostrojen grubu folikulin hormonu artması sonucu meydana gelir. Ergenlik, hamilelik, premenapoz. Konnektif dokuda su tutulması; Temel maddede yoğunluğun artması ve dokuda suyun toplanması. Konnektif dokuda toplardamarsal ve lenfatik staz; Temel maddenin yoğunluğunun artması damarlar üzerinde basınç meydana getirir. Kan rahat alamaz, damardaki kan akışında duraklama olur. Buna “staz” denir. Konnektif dokuda ödem; Kılcal damarlardan dışarı sızan transoda sıvının doku arasında birikmesi ve ödemin olması. Konnektif dokuda fibraz değişiklikle; Dokudaki fiziksel ve kimyasal değişiklikler sonucu file oluşur. Yağ hücrelerini bir kansol içine alarak hapseder. Hiç bir şekilde enerji olarak tüketilmeyen rejimlere isyankar fonksiyonel olmayan yağ topluluklarını, yani SELÜLİT’İ oluşturur.

Selülit oluşumunda etkili faktörler :

  1. Tıbbi düzensizlikler: (kabızlık, sindirim, jinekolojik, dolaşım faktörleri)
  2. Anatomik düzensizlikler: düz tabanlarda bilek bacaklarda oluşur. (adele ve kemik yapısı ile ilgili faktörler)
  3. Kalıtımsal düzensizlikler: (kalıtsal ve ırkla ilgili faktörler – Akdeniz, Ortadoğu ülkeleri

Selülit Oluşumuyla İlgili Uzamn Videosu :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.