Ses kısılmasına

Ses kısılmasına ne iyi gelir?

Büyük çoğumuzun başına Hayatında en az 4-5 kere gelen ses kısılması durumu Psikolojimizi de buradan bir etkendir.
Peki sesimiz kısıldığında bu duruma nasıl çözüm bulup eski sesimize kavuşuruz?
Ses neden kısılır?

Ses kısılmasının hava şartları ses tellerini zorlama ve psikolojik nedenler gibi birçok farklı nedeni bulunmaktadır.

  • Çoğunlukla belli bir Düzeyin üzerinde konuşmayan insanların girdikleri bir süreçte yüksek sesle uzun süren konuşmaları sonucunda sesleri doğal olarak kısılmaktadır.
  • Soğuk algınlığı grip faranjit gibi rahatsızlıklar sonucunda oluşan boğaz akıntıları Ses kısılmasına sebep olabilmektedir.
  • Mide rahatsızlıkları çok yaygın olarak ses kısılması durumuna yol açabilmektedir. Özellikle reflü dediğimiz mide kapakçığının doğru çalışmaması ile yemek borumuz Ave nefes borumuz Ağa gelen asit sıvısının Ses tellerine zarar vermesi ile ses kısılması durumu yaşanabilmektedir.
  • Boyun fıtığı boyun kaslarındaki zayıflık durumları gibi farklı psikolojik sorunlarda Ses tellerinin üzerinde binen Baş bölgesi ağırlığı ses kasılmalarına neden olabilmektedir.
  • Ses telleri rahatsızlıkları Ses kısılmasına neden olabilmektedir. Ses telleri üzerinde oluşan nodüller veyahutta bir rahatsızlığa bağlı olarak vücudun korunma mekanizması olarak oluşturduğu ödem Ses kısılmasına neden olabilmektedir.
  • Kalıtsal fizyolojik bozukluklar sesin kısık olmasına neden oluyor olabilir.
  • Boğazımızda yer alan diğer organların hastalanması Ses kısıklığına neden olabilir. Bademcik iltihaplanmaları küçük dil problemleri dil üzerinde oluşan ve ağız içerisinde oluşan diğer rahatsızlıklar sonucunda boğazda giden akıntılar Ses kısıklığına neden olabilir.
  • Burun rahatsızlıkları yine yukarıda belirttiğimiz gibi ağzım içerisinde oluşan enfeksiyonlar gibi bir enfeksiyona yol açarak Ses kısıklığına neden olabilir aynı zamanda Burunun içerisinde yer alan şekil bozukluğu Dolayısıyla burundan sağlıklı nefes alamamak ve tüm nefesi ağızdan almak sonucunda ses kısıklığı durumu ile karşılaşabilirsiniz.
  • Psikolojik nedenler ses kısılmasında birçok insan farkında olmasa bile çok önemli bir etkendir. Çoğunlukla yaşanan ani beklenmedik olaylar yani travmalar sonrasında kişinin sesi kısılır ve bu durumu genellikle bağırma üşütme gibi durumlara bağlayarak psikolojik nedenleri gözardı edebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.