Siğil

Siğiller; derinin üst tabakasına veya mukozaya yerleşen Human Papilloma virüs / HPV olarak bilinen bir virüse ait infeksiyonlardır. Siğillerin şekli bulunduğu bölgeye veya tipine göre değişmekle beraber, genellikle deriyle aynı renkte, kabarık, nasırımsı sert görünümdedirler

Siğilleri 4 ana grupta toplayabiliriz
1- Yaygın siğiller / Verruca Vulgaris: Ellerde, parmaklarda ve tırnak çevresinde görülen bu tip siğiller çok yaygındır. Deri bütünlüğünün bozulduğu durumlarda (tırnak yeme/yolma, vb.) daha kolay çıkar. çocuklarda sık görülür.

2- Ayak tabanı siğilleri / Plantar warts : Tek veya çoklu gruplar (mozaik warts) halinde olabilir.Diğer siğillerden farklı olarak deri içine gömülü görünümdedirler ve ağrı yapabilirler. Vücut ağırlığının basısına bağlı olarak bu şekilde gelişirler. Üzerlerinde kanama odaklarını gösteren kırmızı/siyah noktacıklar olabilir. Ağrı, siğilin büyüklüğüne ve derinliğine (basıya) göre değişir.

3- Düz siğiller / FLAT WARTS : Nispeten küçük,yumuşak ve üzerleri düz siğillerdir.Sayıları çok fazla olabilir. Vücudun her yerinde olabileceği gibi, yoğunluk yüz ve saçlardadır.Düz olmaları nedeniyle gözden kaçabilirler.

4- Etek siğilleri / Genital Warts / Kondiloma : Erişkinlerde daha sık görülür ve yaşam kalitesini etkiler. Farklı büyüklük ve sayıda olabilir. Genital organların dışında ve bayanlarda vajen, servix gibi iç kısımlarda da olabilir.Çok eşli ve güvenlik önlemi olmadan cinsel temasta bulunanlarda rastlanır. Bu tip, özellikle bayanlarda servixi (rahim ağzını) uzun süre tedavi edilmeksizin tutarsa kansere kadar giden değişikliklere neden olabilir.

Bulaşma
Siğiller direk kişiden kişiye temasla bulaşır. Nadiren indirek yollarla bulaşabilir. Siğiller bulaştıktan sonra hemen belirmezler. Kuluçka dönemi aylarca sürebilir. El, ayak tabanı ve düz siğillerin bulaşma riskleri düşüktür.Ancak etek siğillerinin bulaşma özelliği çok yüksektir,bulaşma yolu da cinsel temastır. Siğillerin indirek bulaşma yolları arasında ortak kullanılan havlu, bornoz terlik gibi giysiler ile havuz, hamam ve kaplıca alışkanlıkları riskli olabilir.

Tedavi
Siğilleri tedavi etmek için 100’ün üzerinde seçeneğimiz vardır. Ancak tedavi hastanın yaşı, siğilin tipi, yerleştiği bölge ve maddi imkanlara göre değişir.Bir diğer sınıflandırma da tedavinin hasta veya hekim tarafından uygulanmasına göre belirlenmesidir.
Cerrahi tedavi yöntemleri, cryo, laser, elektrokoter, cerrahi eksizyon hekimlerin uygulayabileceği yöntemlerdir. Dıştan, salisilik asit, 5-FU, podophyline uygulamaları ise hastaların evde kendilerinin tatbik edebilecekleri yöntemlerdir.
Alternatif olarak immunoterapi, interferon ve imiquimod (ALDARA) düşünülebilir.

Siğil üzerine sürülen ilaçlar sabırla ve düzenli kullanıldığında yararlı olabilir. Elektrokoterle yakma ve dondurma(krioterapi) yöntemleri genellikle başarılıdır. Pulse dye lazer tedavisi yeni ve birkaç dakikalık seanslar şeklinde uygulanan kolay bir yöntemdir. Lazerden hemen sonra tedavi bölgesi hafif renk değiştirir ve az miktarda şişebilir. Bir kaç gün içinde deri normale döner. Basit siğiller için 1-2 tedavi genellikle yeterlidir.

Siğil dua ile tedavi edilebilir mi?
Telkin yöntemlerinin, eğer kişi inanıyorsa bağışıklık sistemini harekete geçirdiği düşünülmektedir. Bazı siğiller kendiliğinden de geçebildiği için faydasını ayırt etmek zordur.

Kurbağa ellemek siğile neden olur mu?
Halka arasından böyle bir inanış olmakla birlikte bilimsel bir kanıt yoktur.

Siğil neden tekrarlar?
Tedavide doğrudan virüsleri öldürme olanağı olmadığı için var olan siğiller yok edilse bile tekrarlamalar olabilir. Hastanın bağışıklık sistemi tekrarlamada etkilidir. Genital siğiller de tedaviye daha dirençli olabilirler.

Siğil” için 4 yorum

 1. Elma sirkesi el ve ayaklardaki siğillere karşıda faydalı olduğunu belirtmek isterim HPV virüsünün neden olduğu bu siğiller özellikle ellerde ve bağışıklık sisteminin zayıf olduğu kimselerde görülür ve modern tıbta kryoterapi yöntemiyle (sıvı nitrojenle soğukta yakma) yöntemiyle tedavi edilirler herhangi bir ilaç tedavisi ile tedavi edilememektedirler. ellerdeki bu siğilleri 2 saat boyunca ( ta ki parmağınız banyodan çıkmışcasına beyazlayıncaya kadar ) bir bardağın içinde elma sirkesiyle muamele edin sonra temiz su ile yıkayın, günde bir kez olmak kaydıyla 4-5 kez bu terapiyi uygulayın emin olun aylardır belkide yıllardır uğraştığınız incir yaprakları sütleri sürdüğünüz ve hocalara gittiğiniz bu siğillerin kaybolmaya başladığını göreceksiniz. eğer elinizin üzerinde yada başka biryerde ise pamuğu elma sirkesiyle ıslayarakta bunu uygulayabilirsiniz.

 2. elimde ve ayağımda çıkan siğiller mücadele etme adına bir çok yöntemi kullandım.
  bunların başında elma sirkesi kullandım,yaktırdım,modern tıpta tedavi olarak
  uygulanan bir çok yöntemi denedim ama hepside belirli bir süre siğilleri
  yok etti ve sonrasınra tekrar yeniledi ve çıktı siğiller araştımalarıma göre
  bunlarla mücadele etmemin en önemli yolu bağışıklık sistemini güçlendirmek ve
  stersetn uzak durmak olduğunu öğrendim.İnterneten araştırma yaparken bulduğum kitapta doğal yollardan nasıl tedavi edileceğini ve bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendireceğimizi anlatan bir kitap yaklaşık 1 aydır kullanıyorum ve siğillerim kayboldu bakalım inşallh devamı gelmez kitaba buradan ulaşabilirsiniz
  http://www.sigillerdenkurtulalm.blogspot.com

 3. BENIM YUZUMDE 3 TANE IKTI SIMDI UFAK UFAK YAYILMAYA BASLADI DOKTORUMA DANISTIĞIMDA İSE BANA KREM ÖNERDİ BEN O KREMİ BIRKAC HAFTA KULLANDIM BIRAZ YUZUM SOYULDU AMA GECMEDI BUNUN ICIN NE YAPABILIRIM COK PSIKOLOJIMI BOZUO TESAKKUR DERIM..

 4. 5 yıldır elimde siğiller vardı ne yapsam geçmiyordu 2 limon kabuğunu bir hafta sirkenin içinde bekletip pamukla siğillerin üstüne sürdüm bununla birlikte ceviz yağı kullandım ve geçti tavsiye edrim deneyin ….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.