Siğiller

Siğiller vücudumuzun hemen her bölgesinde çıkabilen virütik bir cilt enfeksiyonudur. Siğillerin şekli bulunduğu bölgeye veya tipine göre değişmekle beraber, genellikle deriyle aynı renkte, kabarık, nasırımsı sert görünümdedirler.

Siğiller; derinin üst tabakasına veya mukozaya yerleşen Human Papillomavirüs / HPV olarak bilinen bir virüse ait infeksiyonlardır. Siğiller, bir virüsün neden olduğu, vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkan, değişik büyüklükte olabilen selim karakterli yapılardır. Siğiller bulaşıcıdır ve sıklıkla deriye kesik, çizik ve çatlaklardan giren virüsün üremesiyle oluşurlar. En çok 10-20 yaşlar arası kişilerde olmak üzere her yasta sıkça rastlanan siğiller viral kökenli olduklarından herhangi bir tedavi yapılmadığı sürece artabilir ve büyüyebilirler. El sıkışma, öpüşme, dokunma, aynı havluyu kullanma ile de bu virüsü başkalarına aktarabilir. Virüsün deriye yerleşmesiyle siğillerin oluşması arasında geçen süre genellikle birkaç aydır.

Siğilleri dört ana grupta toplayabiliriz

1) YAYGIN SİĞİLLER/VERRUCA VULGARİS:
Ellerde, parmaklarda ve tırnak çevresinde görülen bu tip siğiller çok yaygındır.Deri bütünlüğünün bozulduğu durumlarda (tırnak yeme/yolma, vb.) daha kolay çıkar. Çocuklarda sık görülür.

2) AYAK TABANI SİĞİLLERİ/PLANTAR WARTS:
Tek veya çoklu gruplar (mozaik warts) halinde olabilir.Diğer siğillerden farklı olarak deri içine gömülü görünümdedirler ve ağrı yapabilirler. Vücut ağırlığının basısına bağlı olarak bu şekilde gelişirler. Üzerlerinde kanama odaklarını gösteren kırmızı/siyah noktacıklar olabilir. Ağrı, siğilin büyüklüğüne ve derinliğine (basıya) göre değişir.

3) DÜZ SİĞİLLER/FLAT WARTS:
Nispeten küçük,yumuşak ve üzerleri düz siğillerdir.Sayıları çok fazla olabilir. Vücudun her yerinde olabileceği gibi, yoğunluk yüz ve saçlardadır.Düz olmaları nedeniyle gözden kaçabilirler.

4) ETEK SİĞİLLERİ/GENİTAL WARTS/KONDİLOMA:
Erişkinlerde daha sık görülür ve yaşam kalitesini etkiler. Farklı büyüklük ve sayıda olabilir. Genital organların dışında ve bayanlarda vajen, servix gibi iç kısımlarda da olabilir.Çok eşli ve güvenlik önlemi olmadan cinsel temasta bulunanlarda rastlanır. Bu tip, özellikle bayanlarda servixi (rahim ağzını) uzun süre tedavi edilmeksizin tutarsa kansere kadar giden değişikliklere neden olabilir.

Siğiller

Siğiller cildimizin farklı yerlerinde yerleşip farklı görünüm ve yayılma özelliklerine sahip olabilirler. Klasik siğiller, ayak tabanı ve cinsel bölgelere yerleşen siğiller bunlardan bazılarıdır. Özellikle el tırnakları çevresindeki, avuç içleri ve ayak tabanlarındaki siğiller uzun süreli ve inatçıdır. Traş bölgelerinde ortaya çıkan siğiller kötü görünümü ve traşın etkisiyle çoğalma riski nedeniyle önemsenmektedir. Ayak tabanındaki siğiller ise terleme dolayısıyla oluşan pişik ve vücut ağırlığının oluşturduğu basınç nedeniyle yayılıp yürümeyi engelleyecek kadar ağrı oluşturabilirler. Erişkinlerde cinsel bölgelere yerleşen siğiller karşılıklı ve sürekli olarak bulaşma döngüsünden dolayı aile hayatını olumsuz yönde etkilemekte ve kişisel hijyenin yeterince yapılamaması nedeniyle kötü kokular ve mikropların yerleşimi için ideal ortam oluşturmaktadır.

Bugüne kadar siğillere can sıkıcı ama zararsız bir sorun olarak bakılmıştı. Ancak son zamanlarda yapılan çalışmalar cinsel bölgelerde yerleşen siğillerin kadınlarda daha sonraki dönemlerde rahim ağzı kanserinin gelişmesine yol açabileceğini göstermiştir. Bu nedenle yetişkinlerde cinsel bölgelerde ortaya çıkan siğillerde eşlerin de mutlaka muayenesi ve tedavisi gerekir.

Siğillerin tedavisi mümkün olmakla beraber yine de her zaman tatminkar sonuç vermeyebilir. Tedavi seçiminde siğilin büyüklüğü, yerleşim yeri ve hasta uyumu göz önüne alınır. Kriyoterapi (dondurma), elektrokoterizasyon (yakma), bazı kimyasal maddelerin direkt uygulanması ve cerrahi çıkarım en çok kullanılan tedavi seçenekleridir.

En çok tercih edilen yöntem ise uygun büyüklükteki siğillere uygulanan ve en az iz bırakma riski olan dondurma işlemidir. Seyrek olarak siğiller kendiliğinden de kaybolabilir. Tedavi seçeneğine göre tedavi sonrası yeniden ortaya çıkma olasılığı %30-60 arasında değişmektedir. En çok uygulanan yöntemlerden biri olan dondurma işlemi sıvı nitrojenin dondurucu etkisinden faydalanılarak hastalıklı dokunun kontrollü olarak harap edilmesi işlemidir. Sıklıkla siğil tedavisinde kullanılmakla beraber güneş hasarı nedeniyle oluşan bazı deri hastalıklarında ve iyi huylu cilt kanserlerinin tedavisinde de kullanılır. Dondurma işlemi 2-3 haftalık aralarla ortalama 2-4 seans uygulanmakla sonuç alınabilen ve diğer tedavi seçeneklerine göre daha avantajlı bir tedavi seçeneğidir.

Siğiller Nasıl Bulaşır?

Siğiller direk kişiden kişiye temasla bulaşır.Nadiren indirek yollarla bulaşabilir. Siğiller bulaştıktan sonra hemen belirmezler.Kuluçka dönemi aylarca sürebilir. El, ayak tabanı ve düz siğillerin bulaşma riskleri düşüktür.Ancak etek siğillerinin bulaşma özelliği çok yüksektir,bulaşma yolu da cinsel temastır. Siğillerin indirek bulaşma yolları arasında ortak kullanılan havlu,bornoz terlik gibi giysiler ile havuz,hamam ve kaplıca alışkanlıkları riskli olabilir.

Siğil Tedavisi

Siğilleri tedavi etmek için 100′ün üzerinde seçeneğimiz vardır.Ancak tedavi hastanın yaşı,siğilin tipi,yerleştiği bölge ve maddi imkanlara göre değişir.Bir diğer sınıflandırma da tedavinin hasta veya hekim tarafından uygulanmasına göre belirlenmesidir.
Cerrahi tedavi yöntemleri, cryo,laser,elektrokoter,cerrahi eksizyon hekimlerin uygulayabileceği yöntemlerdir. Dıştan, salisilik asit,5-FU, podophyline uygulamaları ise hastaların evde kendilerinin tatbik edebilecekleri yöntemlerdir.
Alternatif olarak immunoterapi, interferon ve imiquimod (aldara) düşünülebilir.

Siğil üzerine sürülen ilaçlar sabırla ve düzenli kullanıldığında yararlı olabilir. Elektrokoterle yakma ve dondurma(krioterapi) yöntemleri genellikle başarılıdır. Pulse dye lazer tedavisi yeni ve birkaç dakikalık seanslar şeklinde uygulanan kolay bir yöntemdir. Lazerden hemen sonra tedavi bölgesi hafif renk değiştirir ve az miktarda şişebilir. Bir kaç gün içinde deri normale döner. Basit siğiller için 1-2 tedavi genellikle yeterlidir.

El Siğilleri

Siğiller batıl yollarla ile tedavi edilebilir mi?
Telkin yöntemlerinin, eğer kişi inanıyorsa bağışıklık sistemini harekete geçirdiği düşünülmektedir. Bazı siğiller kendiliğinden de geçebildiği için faydasını ayırt etmek zordur.

Kurbağa ile temas siğile neden olur mu?
Halk arasından böyle bir inanış olmakla birlikte bilimsel bir kanıt yoktur.

Siğil neden tekrar görülür?
Tedavide doğrudan virüsleri öldürme olanağı olmadığı için var olan siğiller yok edilse bile tekrarlamalar olabilir. Hastanın bağışıklık sistemi tekrarlamada etkilidir. Genital siğiller de tedaviye daha dirençli olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.