Sivas’ın Doktor Balıkları

Türkiye’de (Sivas kenti Kangal ilcesine 15 km. uzaklıkta bir kaplıca) küçük doktor balıklar, insanlara yardım ediyor ve modern tıpta tedavisi olmayan sedef hastalığı ile diğer cilt hastalıklarından kurtarıyor. Balıklar, salgıladığı tükürük ile hastalıklı deriyi yalayarak tedavi ediyor. İşin ilginç tarafı 36 derece sıcaklıkta ve kaynak suyunda yasayabilen bu balıkların beslenmesi de bu şekilde. Aynı zamanda hasta kişi bu havuzlarda ölü derilerini kolayca dökerek kısa sürede iyileşiyor.

2–10 cm arasında değişen bu doktor balıklara Gara Rufa (yağlı balık) deniyor. (Latince)

 
Doktor balıklar, hastanın ölü deri gevreğini yiyerek tedaviye başlıyor. Bu doğal zengin mineral kaynaklarında yaşayan balık türleri sedef hastalığı ve diğer cilt hastalıkları olan hastaların tedavisi için kullanılıyor.  
Michael Lisyak, 26 yaşında, sedef hastalığından tedavi oluyor ve tedavi öncesi ölü deriyi yumuşatmak dökmek için önce kaynak sulu havuzda yüzüyor. 
Balık doktorlar, 62 yaşındaki alman hastası Gangora’nın vücudunu öpercesine bütün vücudu yalayarak ölü deriyi tedaviye başlıyor.

Bu balıkların dişleri yoktur ve dudak hareketleri ile hastalıklı deriyi acıtmadan, tahriş etmeden kopartırlar.

   

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.