Soba zehirlenmesinde belirtiler ve önlemler

Ankara İl Sağlık Müdürü Mustafa Aksoy, soba, şofben ve doğalgaz kullanırken dikkat etmenin ve herhangi bir şikayet hissedilmesi durumunda 112 Acil Servisi aramanın hayat kurtarıcı olacağını kaydetti.

Aksoy, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal sonucunda kış mevsiminde ve özellikle alçak basınçlı havalarda, soba, şofben ve doğalgaz zehirlenmelerinin (karbonmonoksit zehirlenmeleri) arttığının görüldüğüne işaret etti.

Türkiye’de her yıl karbonmonoksit zehirlenmelerinden yüzlerce kişinin hastaneye kaldırıldığını ve bir kısmının hayatını kaybettiğini belirten Aksoy, alınacak önlemlerle bu zehirlenme ve ölümlerin önlenebileceğini ifade etti.

Aksoy, şunları kaydetti:

”Bu zehirlenmelere neden olan karbonmonoksit gazı renksiz, kokusuz, tatsız bir gaz olması nedeniyle zehirlenme olayları çabuk fark edilememektedir. Özellikle soba yanan odalarda bulunan kişilerde baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, terleme, bulantı, kusma, görme bozukluğu, kalpte sıkışma hissi gibi şikayetlerin başlaması durumunda kişilerin dikkatli olup karbonmonoksit zehirlenmesini de akıllarına getirmeleri hayat kurtarıcı olacaktır.

Karbonmonoksit zehirlenmeleri aslında oldukça basit, küçük tedbirler ve dikkat ile önlenebilecek olaylardır. Vatandaşlarımızın soba, şofben ve doğalgaz kullanırken dikkatli olması, soba ve baca temizliklerini yapmaları ve zehirlenme durumundan şüphelenildiğinde kendi hayatlarını tehlikeye atmayacak şekilde ortamı havalandırıp, kişiyi ortamdan uzaklaştırarak derhal 112 Acil Sağlık Hizmetleri telefonundan yardım istemeleri hayati önem arz etmektedir. Soba, şofben ve doğalgaz kullanırken dikkatli olmak, herhangi bir şikayet hissedilmesi durumunda 112’yi aramak hayat kurtarıcı olacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.