Solunumla İlgili Hastaliklar

Solunumla ilgili Hastaliklar

İnsan nefesi, geniş oranda oksijen, karbon dioksit, su buharı, nitrik oksit ve çeşitli uçucu organik bileşiklerden (UOB) oluşmaktadır. Herhangi bir bireyin nefesindeki UOB’lerin tipi ve sayısı değişkenlik göstermektedir, buna karşın tüm insanlarda mevcut olan nispeten küçük bir nefes ortak temeli vardır. Bir bireyin nefesindeki moleküller ekzojen veya endojen olabilmektedir. Ekzojen moleküller, solukla veya yutularak çevreden veya hava veya gıda gibi diğer kaynaklardan alınmış olanlardır ve bu yüzden bunların tanısal değeri yoktur. Endojen moleküller ise, metabolik süreçler neticesinde üretilirler ve alveoler pulmoner membran yoluyla kandan alveoler hava içine geçerler. Bu endojen moleküller kanda dolaştıkça ve alveoler membranı geçtikçe, konsantrasyonlarına, uçuculuklarına, yağda çözünürlüklerine ve difüzyon hızlarına göre farklılık gösterirler. UOB’lerin içindeki moleküllerin konsantrasyonlarındaki değişiklikler, çeşitli hastalıkları veya en azından metabolizmadaki değişiklikleri düşündürmektedir.
Nitrik oksit, izopren, pentan, benzen, aseton ve amonyum gibi bazı moleküller spesifik patolojileri gösterebilmektedir. Ayrıca nitrik oksit, astım veya hava yolu enflamasyonu ile karakterli olan diğer durumların göstergesi olarak da ölçülebilmektedir. Nefes izopreni, kistik fibrosisine sahip olan hastalarda anlamlı olarak düşüktür. Artmış pentan ve karbon disülfit, şizofrenisi olan hastaların nefeslerinde gözlemlenmektedir. Siklododekatrien, benzoik asit ve benzen gibi UOB’lerin konsantrasyonu, akciğer kanseri olan hastalarda kontrol grubuna göre çok daha yüksektir. Aseton, diyabetli hastaların nefesinde daha bol miktarlarda bulunmaktadır. Amonyum, böbrek hastalığı olan hastalarda anlamlı düzeylerde yüksektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.