Su çiçeği

Su çiçeğine ne iyi gelir?

Su çiçeği hastalığı genellikle 5 ile 10 yaşları arasında çocuk yaşlarda iken geçirilen bir virütik yani virüse bağlı hastalıktır.

Su çiçeği virüsü Diğer adı ile varisella (varicella) çok bulaşıcı bir virüs olup ten teması zerrecik bulaşması ve hava yolu ile bir kişiden diğerine geçebilir

Su çiçeğinin belirtileri nelerdir ?

Su çiçeğinin Çok belirgin biçimde 2 belirtisi vardır içerisi su dolu kabartılar oluşması ve bu kabartıların şiddetli biçimde kaşınması.

Oluşan bu kabarcıklar su çiçeğini tanınması için olabildiğince güçlü belirtilerdir. Bu kabarcıklar İlk başlarda su kesecikleri gibi şeffaf görünür bir süre sonra Bulanık bir görüntü alır. Hastalığın geçmesi ne yakın bu kesecikler patlar yaralar oluşur.

Yaraların oluşmasının ardından kabuklanma başlar ve kabuklanma nın başlaması ile birlikte artık bulaşıcı durum sona erer.

Su çiçeğinin tedavisi nedir?

Su çiçeği hastalığının herhangi bir tedavisi yoktur.

Hastalık öncesi yaklaşık 10 ile 20 gün arası kuluçka dönemi yaşanır. Ve bu kuluçka dönemi ardından hastalık kendini gösterip zamanla kendiliğinden geçer.

Su çiçeği aşısı su çiçeği olmamak için en güçlü önlemdir. Eğer hastalıktan kurtulmak istiyorsak Su çiçeğine temas ettikten sonra 72 saat içerisinde başı olarak su çiçeği hastalığı geçirmekten kurtulabilirsiniz.

Su çiçeğinin tedavisi yoktur fakat semptomları ortadan kaldırabilecek ve hatta hafifletebilir Jack yöntemler vardır

Su çiçeği olan kişinin tehdit edilmesi yani diğer insanlarla iletişimde bulunmaması çok önemlidir

Sık sık yıkanarak kaşıntıya engel olabilirsiniz

Tırnaklarınızı olabildiğince dip bölgelerden kesmelisiniz Çünkü uyku halindeyken gelen şiddetli kaşıntı sonucunda kendinizi kaşıyarak yaraları Açabilir ve iz kalacak hale getirebilirsiniz.

Beslenmeye çok dikkat etmelisiniz

Eğer kaşıntı dayanılmaz halde ise bir doktora başvurarak kaşıntıyı azaltıcı bir ilacı kontrol altında alabilirsiniz

Mutlu günler diliyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.