Taş düşürmeye ne iyi gelir?

Halk arasında taş olarak bilinen, oksalat ve kalsiyumun idrarda normalden fazla olmasıyla böbreklerde biriken maddelere böbrek taşı denir.

Kristal halde idrar ile dışarı atılması gereken bu maddeler atılamadığı, kanallarda takıldığı zaman epey acı verir. Bu durumda doktora koşup böbreklerimde taş var, taş düşürmeye ne iyi gelir şeklinde soran hastalar, tıbbi yöntemleri denerler ancak bu süreç sancılı bir süreçtir.
Genetik olarak yatkınlığı olanlarda görünen böbrek taşı, D vitamini ve kalsiyumun fazla alınması, aşırı su kaybı, böbrek rahatsızlıkları ve idrar yolları enfeksiyonları yüzünden de oluşabilir. Ağrı ile beraber mide bulantısı ve kusmanın da görülebileceği bu rahtsızlıkta yüksek ateş de hissedilebilir.
Tedaviler arasında şık dalgalarıyla taş kırma, ameliyat, taşı idrar yollarından çekme gibi tıbbi yöntemler bulunmaktadır.

Peki alternatif tıp olarak bilinen, halk arasındaki yöntemler düşünüldüğünde taş düşürmeye ne iyi gelir?

Günlük en az 2-2,5 litre su içmek, çay, kahve tüketimini azaltmak, asitli içecek içmemek, kalsiyum içeren süt, peynir gibi ürünleri kararında tüketmek, bol bol hareket edip egzersiz yapmak yeni taşların oluşumunu engellemede ve taş düşürmede işe yarar yöntemlerdir.
Bunların dışında maydanozun kaynatılarak suyunun içilmesi, kiraz sapının kaynatılarak içilmesi, mısır püskülü ve ayrık otunu beraber kaynatıp suyunun içilmesi, kekik suyunun kaynatılarak içilmesi, yarım kg çörek otu ile bir buçuk kilo balın karıştırılması ve elde edilen karışımın tüketilmesi, koyun sütü, gül ve keten tohumunun karıştırılıp içilmesi, ata binilmesi, bacakların yukarıdan aşağıya uzatılarak oturulması, kükürt içeren hamamlara gidilip yüzülmesi ve özellikle böbrek kısmının suda bırakılması, taş düşürmeye ne iyi gelir sorusunu soranlara verilebilecek alternatif, bitkisel yöntemler arasında sayılabilir. Tüm bunları aynı anda yapmak zor olsa da en azından makul bir kısmını yapmak rahatlamanızı sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.