Tümör baskılayıcı genin mutasyonu kansere neden oluyor

kanser
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaprak Üstün, BRCA 1-2’nin tümör baskılayıcı bir gen olduğunu söyledi.

Genlerin diziliminde meydana gelen mutasyonların genetik meme ve yumurtalık kanserlerinin gelişmesinde önemli bir yer tuttuğunu ifade eden Üstün, “BRCA 1 veya BRCA 2 mutasyonu ihtimalini arttıran bulgular, erken yaşta meme kanseri tanısı almış olmak, iki taraflı meme kanseri, meme ve yumurtalık kanseri öyküsü, bir veya daha çok erkek aile üyesinde meme kanseri varlığı, ailede birden çok meme kanseri görülmesi, ailede meme ve yumurtalık kanseri öyküsü olmasıdır.” diye konuştu.

Öz geçmiş ve soy geçmişinin meme ve yumurtalık kanseri sorgulamasında jinekolojik muayenenin bir parçası olduğunu aktaran Üstün, yumurtalık ve meme kanseri tanısı almış tüm kadınlara genetik danışmanlık verilmesi gerektiğini vurguladı.
BRCA mutasyonu olan kadınlar, 6 ayda bir muayene yaptırmalı
Prof. Dr. Üstün, BRCA 1 mutasyon taşıyıcılarında meme kanseri gelişme riskinin yüzde 65-85, yumurtalık kanseri gelişme riskinin ise yüzde 39-46 olduğunu söyledi.
BRCA 2 mutasyon taşıyıcılarında ise meme kanseri gelişme riskinin yüzde 45-85 olduğunu ifade eden Üstün, şunları kaydetti:
“Yumurtalık kanseri gelişme riski ise yüzde 10-27’dir. Yumurtalık kanseri tanısı almış kadınların ise yaklaşık yüzde 20’si BRCA 1 ve 2 gen mutasyon taşıyıcısıdır. Bu gen mutasyonlarını taşımak, kanser gelişmesine ailesel bir yatkınlığın belirtisi olmakla beraber; bu durumun tespiti, kişiler ve akrabaları açısından önleyici ve koruyucu girişimlerin yapılması için bir fırsat oluşturmaktadır. BRCA mutasyonu olan 25-29 yaş grubundaki kadınlar, 6 ayda bir meme muayenesi yaptırmalı, yıllık görüntüleme yöntemleri ile taranmalıdır. BRCA mutasyonu olan kadınlara kanser riskini azaltmak için ameliyat önerilmelidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.