ÜLSER

ÜLSERPeptik ülser, mide ya da ince bağırsak üst kısmının (Duodenum) içini döşeyen koruyucu tabakanın hasar görmesi ile gelişen yaralardır.  Bu durumda, sindirim salgıları bağırsak ve mide dokusuna zarar verir. Mide duyu kuvvetli sindirim enzimlerine sahiptir bunlar HCl ve pepsindir.

Midede meydana gelen ülserlere gastrik ülser, ince bağırsakta oluşan ülserlere de duodenal ülser denir.
Peptik ülserde:
  • Sindirim sistemi duvarında erozyon veya yara vardır.
  • Sindirim sistemi döşeyen mukoza aşınmıştır ve kademeli olarak doku hasarı vardır
  • Peptik ülser, karın üst orta kısmında kemirici ağrı, yanmaya neden olur.
  • Peptik ülserler, küçüktür ama verdiği rahatsızlık büyüktür.

kalıcı veya paroksismal ağrıyan epigastrik (üst abdominal) bölgesinde ağrı veya sternumun kılıç şeklinde bir süreç altında hemen lokalize, doğrudan göründükleri veya gastrik vücut yarım saat veya 1 ağrı başlar yenilgi zaman sadece birkaç dakika içinde kötü olan kardiyak kısmında ülser konumu ile gıda tüketimi (ilgili , 5 saat ve onlar) gıda açlık yerelleştirme duodenum geliştirmek ve kırpılmış;
“Gece” ağrı (mide çıkış bölümünde oluşan duodenum ülseri ve ülser ayrıcalıklı) arasında;
ışınlama veya dağıtım sırt, hipokondri veya göbek alanı (aralıklı belirti) ağrıları ortaya çıkan;
aç karnına ya da yemekten sonra midede ağırlık, yanma, taşma ve rahatsızlık duygusu;
sindirim (yaklaşık yarım saat ya da yemek yedikten sonra 1,5 saat) yükseklikte meydana gelen bol kusma ile değiştirilir ve (bulantı ve ağrı gibi kaybolması) belirgin bir rahatlama neden olabilir bulantı, kusmuk gıda bazen, yemiş içeren safra görüntülenmiştir;
Sandalyenin ihlalleri (genellikle alevlenme sırasında kabızlık refleks eğilimi gözlenen);
(Artan mide salgısına) iştah artışı;
kilo kaybı (bazı hastalarda yenen gıda miktarı nedeniyle yenilenen ağrı korkusu kullanımı sıklığını azaltmak başlıyor);
psiko-duygusal bozukluklar (depresif ruh hali, aşırı kaygı, saldırganlık, yorgunluk, intihar düşünceleri, iç gerginlik, uyku bozuklukları).

Peptik ülser dünyada ve ülkemizde yaygındır. Kadınlar ile erkekler hemen hemen aynı oranda etkilenir. Erkeklerde yaklasık %11-14, kadınlarda ise %8-11 oranında görülür. Peptik ülserden ölüm yaklaşık 10.000 de bir dir. Ülser kanaması nedeni ile ölüm oranı ise %5 tir.
Peptik ülser, çocuk ve gençlerde nadir olmasına rağmen, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir.
BELİRTİLERİ
Peptik ülser hastalığı oldukça tipik klinik bulgular vardır. Bu yüzden sık sık şikayet hastalığı şüpheli olabilir profesyonel deneyimli hastanın alımı için gelmek zorunda. Bir kural olarak, hasta ilgilidir:
Genellikle hastalığı, kademeli olarak gelişir. Ancak, bazen orada ve oldukça asemptomatik hastalığı. Bu gibi durumlarda, komplikasyon veya uzun postyazvennye izleri hastalık klinik ilk görünüm endoskopide beklenmedik bir bulgudur. 
TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Mide ülseri tedavi edilebilen bir hastalıktır. Özellikle, henüz başlangıç aşamasındayken teşhis edilip tedaviye başlanırsa, telaşlanmaya ve korkmaya gerek yoktur. Tedavi genellikle mide asidini azaltıcı ve ülsere neden olan bakteriyi yok etmeye yönelik ilaçlarla yürütülür. Ameliyat çok ender durumlarda gerekir.
Stres de ülsere neden olan önemli bir etken olduğundan üzüntüye kapılmamak, aksine bütün üzüntülerden sıyrılmaya gayret sarfetmek faydalıdır. Ayrıca, tedaviye yardımcı olmak amacıyla aşağıdaki hususlara uymak da tedaviyi kolaylaştıracaktır:
– Düzenli ve yeterince istirahat etmek,
– Yemekleri belli saatlerde ve aşırıya kaçmadan yemek,
– Bağırsaklarınızın düzenli çalıştığından emin olmak,
– Sigara,alkol, çay ve kahveden uzak durmak,
– Diş sağlığına önem vermek vb.
Mide Ülserinden korunmak için beslenme alışkanlıklarını değiştirmek gerekir. Zeytinyağıülser ve gastrite karşı koruyucudur. Ayrıca, papatya çayı da faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.